Published On: 13 Janar, 2016

Ngrihet lart imazhi i shqiptaro-amerikanëve – Tjetër akt i guximshëm i policëve shqiptarë me uniforma blu

  • Në aksionin për kapjen e një grupi që vidhte shtëpitë në Bruklin – edhe Lieutenant Ylli Dautaj, i cili është kryetar i Shoqatës Amerikane Shqiptare e Policisë Iliriane, me punonjësit shqiptaro-amerikanë të ruajtjes së rendit, në uniformat blu të NYPD.

Beqir SINA 

BROOKLYN NYC – Duket se viti i ri 2016 – ka nisur shumë mirë për djemtë e vajzat shqiptare, të cilët shërbejnë në uniformat blu të qytetit më të madh në botë – New Yorkut – ditën e natën për ruajtjen e rendit e të qetësisë së qytetarëve, së bashku me mijëra djem dhe vajza që shërbejnë në radhët e NYPD.

Kur flasim për shqiptaro amerikanët, në radhët e uniformave blu – NYPD , kemi në të paktën në një muaj tre raste, ku ata janë bërë protagonistë të veprimeve nga më të guximshme, me kolegët e tyre, që kanë tërhequr vëmendjen edhe të shtypit njujorkez, të eprorëve të lartë, komisiariateve të policisë nga Departamenti i Policisë në qytetin e New Yorkut, shtypi dhe qytetarët të cilët shprehin falënderime.

Lajmet e suksesit të tyre në krye të detyrës, i shtohet edhe një aksion i guximshëm – ku në mesin e uniformave blu këto ditë është edhe emri i policit shqiptar me gradën Lieutenant Ylli Dauti i cili shërben në komisariatin e policisë “Brooklyn’s 83 Precinct”

 

Portali i policisë së qytetit NYPD News , njofton sot se oficerët NYPD të shërbimit në komisariatin e policisë “Brooklin 83 Precinct”, kanë arrestuar tre burra, duke iu përgjigjur me një aksion të guximshëm një grabitje në një shtëpi të dielën mbrëma.

Simbas saj, Lieutenant Dautaj dhe policët oficer Rodriguez, Sweeney dhe Husain, iu përgjigjën thirrjes 911 të grabitjes në një shtëpi në rrugën “Stanhope Street” në Brooklyn,  dhe u ndeshën me një njeri, i cili ka deklaruar se familja e tij ishte duke u mbajtur “rob” brenda shtëpisë së tij – nga tre burrat me armë zjarri dhe maska.

Gjatë aksionit të ndërhyrjes – pasi skuadra e patrullës në pamundësi për të hyrë në banesë me derën e përparme, kanë vepruar për të hyrë përmes shkalleve të jashtme të katit të dytë me dy policë oficerët Sweeney dhe Husain.

Në këtë kohë, Lieutenant Dautaj dhe oficer Rodriguez ka vërejtur një burrë i mbuluar me një maskë duke u përpjekur për të dalë nga vendbanimi nga një derë anësore. Oficeri i policisë Rodriguez  ka thirrur “Policia mos lëvizini” dhe i dyshuari iku me shpejtësi nëpër dhoma por u kap prej oficerit Rodriguez, në tentativë për të dalë jashtë. I dyshuari u arrestua më pas brenda në shtëpi nga oficerët Sweeney dhe Husain.

Kur në shtëpi erdhën edhe forcat shtesë të policëve aty, janë gjetur katër persona të lidhur dhe dy të dyshuar të tjerë, të cilët ishin fshehur në banesë, dhe u arrestuan. Policët gjetën dy pistoleta gjysmë-automatike dhe dy maska të tjera u gjetën nga vendngjarja.

Kurse, viktimat ka pësuar dëmtime të lehta, thuhet në njoftimin e NYPD NEWS.

Pra, kjo është hera e tretë, që brenda një muaji 3 oficerët shqiptarë – amerikanë, oficer Kristo Kevi, Xhoana Tozaj, dhe Lieutenant Ylli Dautaj, i cili është kryetar i Shoqatës Amerikane Shqiptare e Policisë Iliriane, me punonjësit shqiptaro-amerikanë të ruajtjes së rendit, në uniformat blu të NYPD,si pjesë e ekipeve të tyre, të shërbimit të bëjnë akte të guximshme për të shpëtuar jetën e qytetarëve”.

CYdA8n5WEAE4ItI.jpg

CYdHkByWQAAW2n1.jpg

166101.jpg

images.jpeg

nypd48pct15572.jpg
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...