Published On: 2 Shkurt, 2016

Ngrihet Kongresi amerikan për situatën e rëndë të shqiptarëve në Maqedoni

Ish-kongresmeni Joe Dioguard ka realizuar një takim dy orësh me kongresisten, Ileana Ros Lehtinen, anëtare e vjetër e Komitetit për marrëdhënie ndërkombëtare, në Kongresin e SHBA-ve.

Gjatë takimit, i cili i zhvilluar në Manhattan janë diskutuar çështjet dhe problemet e pazgjidhura të shqiptare në rajonin e Ballkanit, njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA në Nju Jork.

DioGuardi premtoi se do të angazhohen në lidhje me atë se si mund të zgjidhen problemet dhe kërkoinga kongresistja, Ileana Ros Lehtinen, një seancë dëgjimore rreth këtyre problemeve në Kongresin amerikan.

Në këtë takim, ku ishin të pranishëm edhe përfaqësues të lobeve shqiptare u fol edhe për krizën politike në Maqedoni.

Ibrahim Kolari nga shoqata Vatra folo  lidhur me rrezikun që paraqesin zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 24 Prillit.

Kolari , sqaroi dhe kërkoi me këtë rast ndihmën e kongresistes në Kongresin amerikan, për gjendjen e shqiptarëve në Maqedoni, duke thënë se” fatkeqësisht për faj të Kryeministrit Gruevski, dhe qeverisë së tij me shqiptarët, BDI-në, Marrëveshja e Ohrit, ende nuk është zbatuar, pavarësisht nga fakti se marrëveshja është nënshkruar nga maqedonasit dhe shqiptarët”.

Kolari, i kërkojë ndihmë kongresistes Ileana Ros Lehtinen, lidhur me atë që ai e quajti “përkeqësim të situatës” në Republikën e Maqedonisë, para zgjedhjeve të 24 Prillit, duke përmendur me këtë rast edhe kërcënimet me jetë, ndaj një lideri si ai i LR-PDSH-së, zotit Ziadin Sela, Kryetar i Komunës së Strugës”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...