Published On: 20 Tetor, 2016

Ngrihet aktakuzë ndaj një personi për krime lufte

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, gjatë ditës së sotme, ka ngritur aktakuzë ndaj shtetasit R.SH., për dyshimin e kryerjes së veprës penale “Krim i luftës kundër popullatës civile”.

Në njoftimin dërguar mediave, PSRK-ja sqaron se kjo vepër është e dënueshme sipas Nenit 142 të Ligjit të aplikueshëm lidhur me Konventën e IV të Gjenevës dhe nenit 152 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, shkruan Gazeta Express.

Aktakuza është ngritur nga prokurori vendor i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës. /GazetaExpress/

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...