Published On: 20 Shkurt, 2016

Ngrihet aktakuzë kundër tre deputetëve të opozitës

  • Dy deputetët e lëvizjes “Vetëvendosje”, Ismajl Kurteshi e Fisnik Ismajli, si dhe kolegu i tyre i Nismës për Kosovën, Haxhi Shala, pritet të ulen në bankën e të akuzuarve, shkruan sot Koha Ditore.

Prokuroria Themelore e Prishtinës ka ngritur aktakuzë ndaj tyre për mbajtjen ose hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës.

Sipas aktakuzës, të cilën e ka siguruar “Koha Ditore”, Kurteshi e Shala ngarkohet me dy vepra penale: përdorimi i mjetit të rrezikshëm dhe pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës zyrtare. Ndërkaq, deputeti Ismajli do të gjykohet për armëmbajtje pa leje dhe pengim të personit zyrtar.

Deputetët e kanë quajtur aktakuzën të pavlerë dhe me prapavijë politike. Madje, ata kanë thënë se nuk janë njoftuar fare nga Gjykata apo Prokuroria për ngritjen e saj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...