Published On: 8 Mars, 2016

Ngjela: Lu i tha Metës ‘LSI është një sipërmarrje kriminale’

Akuza të ashpra në adresë të LSI-së dhe kreut të saj ka lëshuar avokati Spartak Ngjela, duke e quajtur atë shkakun e tragjedisë dhe gjendjes në të cilin ndodhemi.

Në një postim në profilin e tij në FB, Ngjela akuzon edhe Ramën që e di situatën dhe ben sehir duke bashkëqeverisur me drejtuesin e një sipërmarrjeje kriminale.

Ngjela, e ka konsideruar Metën, si shkakun e mospërfshirjes së tij në qeveri dhe nuk lë rast pa e sulmuar. Ja cfare ka shkruar sot:

Postimi i plotë i Ngjelës

Eshtë një kohë e çudirshme kjo e jona sot; sepse çudia nuk vjen nga ndonjë mrekulli e papritur, por thjeshtë nga absudriteti që karakterizon jetën tonë të brendshme.
Ja, le ta shprehim.

Ambasadori Amerikan Donald Lu, para disa ditësh, i ka thënë hapur Ilir Metës: “mendimi i politikës amerikane është se, partia që ti drejton, është një criminal enterprise” – një sipërmarrje kriminale. Dhe e ka të saktë. Në fakt kjo është LSI në Shqipëri sot.

Po shqiptarët, çfarë të bejnë, sepse të gjithë e dine këtë fakt, para se ta thoshte Amabsadori i SHBA-së. Fakti që të gjithë shqiptarët e dinë se LSI është një sipërmarrje kriminale, dhe sipërmarrja kriminale vazhdon të mbledhe para si një organizatë mafioze me komisionin e vet: katër ministra dhe një Kryetar Kuvendi; sigurisht që flet për dobësinë shqiptare.

Kjo në fakt është dobësia jonë shoqërore, që e pranojmë krimin ashtu siç është, edhe kur këtë na i vënë në dukje të huajt. Pse, a nuk i tha edhe gazetarja e Zërit të Amerikës të njëjtën gjë Ilir Metës?

Pse, nuk e demaskonin të gjitha radiot dhe televizionet perëndimorë regjimin kriminal të Enver Hoxhës? Pse, nuk e dinin të gjithë shqiptarët që Ahmet Zogu me taborin e tij i vidhte?

Pse, nuk e dinin të gjithë shqiptarët që tragjedinë e Gerdecit e shkaktoi Sali Berisha me familjen e tij, për të grabitur pa ligj disa para?

E pse të vijojmë më tej! Tani duhet të mendojmë për të tashmen: një sipërmarrje kriminalë po drejton Kuvendin e Shqipërisë, dhe afër gjysmën e Qeverisë Shqiptare, dhe të gjithë bëjnë sehir.

Këtë sehir apo criminal show, e këqyr cdo ditë edhe kryeministri shqipatar, dhe tani e di që amerikanët e dinë që ka bërë aleancë me një “ndërmarrje kriminale” shqiptare. (!)

Një vjedhje dhe blerje votash ndaj varfërisë shqiptarë është kjo sipërmarrje kriminalë që quhet LSI; dhe të gjithë e komentojnë nëpër biseda kafenesh. Kur do të veprojnë shqiptarët?

Ja, kjo është pyetja. Por lë të shpresojmë tani që gjithkush e di se varfëria shqiptare është pasojë direkte e korrupsionit shtetëror në këta pesëmbëdhjetë vjetët e fundit, të paktën. Të gjithë e dinë, dhe gjithkush e lejon edhe pse e përflet. A nuk është ky një absurditet shoqëror?

Ne kemi kaluar nga izolimi kriminal i Enver Hoxhës, te abuzivizmi hajdutësor i pushtetarëve tane – në fakt, kjo është arsyeja dhe shkaku i varfërisë shqiptare. Po, megjithatë, shqiptarët,.. ne të gjithë presim. A nuk është kjo dobësi.? A nuk është dobësi kur e di shkakun e tragjedisë tënde, dhe vijon ta lejosh shkakun të të nëpërkëmbë?

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...