Published On: 7 Janar, 2016

“Ngjallet” Ramadan Ilazi

Zëvendësministri i Ministrisë së Integrimeve Evropiane, Ramadan Ilazi, i tha KosovaPress-it se është kjo opozitë që ka pranuar se kosovarët do të bëhen me viza, e cila provoj ta bllokonte agjendën evropiane të Qeverisë së Kosovës.

I pyetur nga KosovaPress se si i komenton deklaratat e fundit të opozitës rreth çështjes së liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, zv. ministri Ilazi tha se “më në fund edhe opozita jonë u detyrua të pranoj sukseset e qeverisë së Republikës së Kosovës, duke përfshirë përfundimin e procesit të liberalizimit të vizave”.
“Ashtu siç kemi deklaruar deri më tani, qytetarët e Republikës së Kosovës do të lëvizin lirshëm dhe pa viza në pjesën e dytë të këtij viti. Dhe kjo bëhet e mundur vetëm për shkak të punës së madhe që është bërë nga institucionet e Kosovës të udhëhequra nga Ministria e Integrimit Evropian për përmbushjen e kritereve të parapara me udhërrëfyes dhe ndihmës së shoqërisë civile”, tha Ilazi.
Ai tutje për KosovaPress tha se opozita me gjithë veprimet e saja brenda dhe jashtë Kuvendit e ka vështirësuar agjendën evropiane të qeverisë së Kosovës.
“Fatkeqësisht, opozita e jonë vitin e kaluar dhe gjatë këtij fillim viti, me të gjitha veprimet e saja, duke filluar nga bojkotimi i votimit për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA), pastaj bllokimi i punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës e deri tek protestat e dhunshme, e ka vështirësuar dhe rrezikuar rëndë agjendën evropiane. Kjo qasje destruktive e opozitës është prezantuar në gjitha mediat ndërkombëtare dhe raportet zyrtare të BE-së”, tha zv. ministri Ilazi përmes postës elektronike për KosovaPress-in.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...