Published On: 10 Korrik, 2016

Nga shpartallimi i UÇK-së deri tek shtrembërimi dhe mashtrimi me luftën

Diana-Rexhepi1
Shkruan: Diana Rexhepi

Diçka nuk dakordohet në këtë shkrim për komplotistët, urdhëruesit dhe zbatuesit të vrasjes së Ministrit të Mbrojtjes së Kosovës, kolonelin Ahmet Krasniqi… diçka këtu është tepër disonante, e ngjarjet kundërthënëse. Po e përsëris: Isha në seli, shtab të Ahmet Krasniqit me 19 shtator, nga orët e vona të mbrëmjes.
Vozitësi dhe një truproje i tij erdhen në hotel Miniri me makinë dhe më prunën në seli të Ahmet Krasniqit. Aty ishin 7-8 veta me të, në atë seli. Më vonë erdhi një njeri më i moshuar, ishte nga veriu i Shqipërisë, nuk ia mbaj as fytyrën e as emrin, por u sjell çuditshëm. Më sulmoi disi, por në mënyrë sikurse aktruese, e Ahmet Krasniqi e ndërpreu dhe ia dha me dije që jam dikush i besueshëm për të. Më çuditke, atë e kam shkruar disa herë, që kur lehke qeni, u ngritshin në këmbë ata shtatë tetë veta. Sikurse në filma. E tash, një send këtu është, po ashtu çuditës, më ka lënë pa frymë dhe pa fjalë. Njëherë e kam përmend në një shkrim që aty ishte edhe një person që tash jeton në Zagreb, dhe që besoj, se ai do të lajmërohet vet, do të tregon burrni dhe të lajmërohet vet që ka qenë aty. Ishte atë natë, nuk u tregua si mikëpritës ndaj meje, disi me shiqonte si jo e mirëseardhur… disi si konkurrencë… disi çuditshëm. Atë e kam mbajt në mend mirë. I ka pas pantollat të shkurtëra të verës dhe ishte njeriu për komunikim me media te Ahmet Krasniqi. Ndejtëm deri kah 3:30 në atë dhomë të ditës. Ai, portparol apo kryesori për media, shkoi në dhomën që kishte derën nga dhoma e ditës, aty flejti. Unë flejta në dhomë të ditës. Këta tjerët, bashkë me kolonelin Krasniqi, shkuan në dhomat tjera, më duket që ishin në kat të parë. Në mëngjes diku kah ora 6 e gjysmë ap 7.oo, përsëri u mblodhëm në dhomë të ditës. E piva kafen me kolonelin Krasniqi dhe folëm për disa sende jo shumë të rëndësishme: Ai përsëri më ngushëlloi për Bekimin, më pyeti pse po e mbaj doren në lukth, e më tha që po më dhemb lukthi nga mërzia për Abein, Bekim Berishen. U dakorduam për atë drekë në orën 16.oo, por nuk u takuam se isha, atëherë si përkthyese e gazetarit të HRT Goran Rotim, dhe xhiruam shumë nëpër lagje të Tiranes për trazira në Shqipëri, gjegjësisht vrasjen e Azem Hajdarit, e unë u takova edhe me Sali Berishen, i cili tre ditë dhe tre net nuk doli jashtë zyres, e siç thashë edhe njëherë në shkrim, aty më pranoi vetëm mua, e jo Goran Rotimin, e as xhiruesit e HRT-së. Pastaj në mbrëmje përgatitëm me shpejtësi materialin e xhiruar, dhe e dërguam që të transmetohet në emisionin Motrishta të HRT-së, në orët e vona të mbrëmjes. Në mëngjes u kthyem në Kroaci.
E tash, atë djalë, burrë që ishte si zëdhënës apo kryesori për media te kolonel Krasniqi para do vjetësh kur e takova në Zagreb, në një ngjarje që e organizoi Shoqata e Intelektualëve shqiptarë në Kroaci, në një moment e njoha, dhe i thashë: Ti ke qenë atë mbrëmje në seli të Ahmet Krasniqit, tash po më kujtohet, e nuk je sjall bash mirë ndaj meje. I erdhi pak si jo mirë që e njoha e më tha: “S’kom dit kush je atëherë”. I thashë, si, Muhamet Morina, s’ke ditë kush jam, muhalife je tuj fol. Ai vetëm buzëqeshi, por shihej që nuk i erdhi mirë që e njoha nga selia e Ministrisë së Krasniqit. Muhamet Morinen, e takova përsëri në kafe Dubrovnik, para një muaji e gjysmë, kur Albin Kurti ishte në Zagreb. Ishte aty në tavolinë, përveç Albin Kurtit dhe Martin Berishës dhe disa të tjerëve. I thashë Morines: Të kam përmend në një artukull, nuk ta kam përmend emrin, lidhur me atë natë te Ministri Krasniqi, por kam prit që të lajmërohesh ti vet, e të prononcohesh që ke qenë aty. Muhamet Morina më tha: “Jo, ke gabu, unë nuk kam qenë aty atë natë, disa muaj përpara e kisha lëshuar atë shtab të Ahmet Krasniqit”. E shiqova në sy, e i thashë: Morinë, a të kujtohet para do vjete kur jemi taku në një ngjarje, që ti dhe shoqata e intelekualëve shqiptar në Kroaci e keni organizuar, kur të njoha aty, e të thash që s’je sjellë bash fair play ndaj meje atë natë në seli të Ministrit Krasniqi, atëherë më ke thënë: “Se kam dit kush je”. Muhamet Morina, çka je tu fol ti tash-i thash. Ishte disi i ndalun, i distancum, dhe më përsëriti: “Jo, nuk kam qenë unë atë natë, unë kam dal disa muaj më përpara nga ai rreth, e kam lëshu”. E shikova në sy dhe ia përsërita: Muhamet Morina, ke qenë aty, të njofta në atë ngjarje në Zagreb dhe vet më ke thënë që ke qenë i rezervum se, si ke thënë: “Se kam ditë se kush je”.
Muhamet Morina, në stil të një skene nga filmat e trillerit politik, ma përsëriti: “Jo, nuk kam qenë atë natë, e kam lëshu disa muaj përpara Ministrinë”. Tërë atë ditë, dhe më vonë, e disa ditë më vonë, kam qenë si në nok daun apo si shkruhet, përshkruhet ajo gjendje. Nuk mundem me besu, nuk mundem me besu që është e mundshme një këso situate për së gjalli, e që nuk jam ka e shikoj një film, triller politik në kino apo në televizion. Atë ditë, disa orë më vonë, ishim në kafe përshëndetëse me Albin Kurtin, ku ishin përsëri Martin Berishen, Muhamet Morina dhe disa të tjerë, Morina ishte tërësisht i distancum, sikurse dikush kur don te jetë -keep loë profil.
Martin Berisha po ashtu e demantoi para krejtve një ngjarje të rëndësishme, gjegjësisht ndodhi me datën 15 maj të vitit 1999, në kafe te hotel Miniri në Tiranë, ku ai ma përcjelli “selamin” nga Agim Çeku dhe Hashim Thaçi, e lidhur me shkrimin tim në Večernji List, për Betejen në Koshare dhe pjesëmarrjen e Afrim Shurecit-Leopardit, përcjellur me fotografi ku Afrim Shureci ia dorëzonte ministrit të Mbrojtjes, Halil Bicajt, një kallashnikov si trofe nga ushtarë të vrarë serb. Pas asaj ndodhi ajo ngjarje me “selamin” që ma përcjelli Martin Berisha. E “selami ishte, ashtu si e ka thanë Martin Berisha, citoj: Diana Rexhepi, të ka çue selam Agim Çeku dhe t’ka thanë: “Ruju çka po fol, ruju çka po shkrun, ruju në anën e kujt je”. Martin Berisha vazhdoi me fjalët: Vëllazërisht po t ‘lus që këto fjali ti marrësh seriozisht”. Kur ia thashë këtë në atë kafe ku ishin Kurti, Morina dhe do tjerë, domethënë atë të njëjtën dite, disa orë më vonë pasi që Muhamet Morina demantoi që ka qenë në seli të Ahmet Krasniqi, me 19 shtator 1998, Martin Berisha po ashtu demantoi para tanë atyre njerëzve këtë ndodhi, që ai ma ka përcjellë “selamin” nga Agim çeku, dhe që “selamin” e përcjelli me daten 15 maj të vitit 1999, në kafe të hotelit Miniri. Më vonë kur u shpërndamë, edhe pse isha në nok daun, e sulmova Martin Berishen, në rrugen Vlaška, tu shku kah qendra Importane, e sulmova e i thash se në vepër është komploti dhe se dojnë ta ndrrojnë historinë e ngjarjeve dhe që tash e tutje, i konsideroj dhe atë, Martin Berishen, dhe Muhamet Morinen si komplotist, dhe njerëz të rrezikshëm që dojnë ta ndrrojnë tërësisht kahjen e faktografisë. Me neve ishte një person, jeton në Zagreb, D.B. Atij në një moment, Martin Berisha iu afrua në gjysmë të rrugës Vlaška, dhe i tha: Po ia kam thanë Dianes këto fjalë të Agim çekut. Po edhe unë e dëgjova kur i tha D. B. këto fjalë. Dhe disi kuptova që Martin Berisha mund të jetë person bajagi i rrezikshëm, dhe që mundet lehtë të quhet apo emërtohet si i ashtuquajtur spin doktor. Flet fjalë me kjartësi, është doktor i shkencave politike, profesor në Universitetin e Ljubjanës dhe atij i besohet, atij do ti besohet çkado dhe për çkado që të flet ai. Për Martin Berishën nuk dihet për kënd është duke e luajtur lojen dhe për çka po e luan lojen dhe lojtar i kujt është. Ka qenë në Minhen me neve me 27-28 dhjetor të vitit 1997, kur dhe ku është zyrtarizuar formimi i UÇK-së. Krejt kjo histori, e janë edhe disa ngjarje ku isha prezent, në vitin 1998, 1999, në Tiranë, sot jo vetëm që interpretohen ndryshe, por tërësisht falsifikohen. Mund të them që kam qenë protagoniste në luftë në Kroaci, por nuk kam pa as përjetuar që në këtë mënyrë të falsifikohen as ngjarje, e as histori e ndodhi, njerëzve, protagonistëve apo betejave. Edhe nëse ka pas disa tendenca të izoluara, lidhur me mbrojtjen e Vukovarit, ato tendenca dhe tentime të interpretohen ndryshe ngjarjet, së shpejti kanë dalë në pah, në media të ndryshme kroate.
Por, në Kosovë, në Luftë në Kosovë dhe për Kosovë, është tërësisht ndryshe si duket. Sepse protagonistët kryesor, ja janë vrarë në luftë, ja në atentate, ja disa prej tyne që janë gjallë, po shujnë. Pak është i njohur fakti se pas vrasjes heroike të Bekim Berisha- Abei dhe Bedri Shales në Junik, ajo që quhej UçK, gati tërësisht u shpartallua. Mbetën disa njisi që luftuan si grupe të izoluara, pa ndihmë, pa koordinim dhe zinxhir piramidal komandues, e në këtë periudhë koordinim dhe konsolidim të njësive u bën nga FARK-u gjegjësisht Ministria e Mbrojtjes e Ibrahim Rugovës, në krye me Ahmet Krasniqin, e pastaj Halil Bicajn, emri i të cilit tash po përmendet në një kontekst që nuk është i saktë, e aspak jo fair play ndaj tij dhe punës së tij. E për atë pjesëe, mund të flasim në një prononcim tjetër. Falemnderit atyre që do ta lexojnë këtë prononcim timin për disa fakte apo faktografi dëshmuese. Shqiptari.eu

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Enver thotë:

  Pershendetje Zonja Diana Rexhepi
  Keso shkrime na duhen panderpre ne menyre qe te vetdisohen edhe ata pak qe kan mbete duke ju besu rrenave te llojit te Agim Çekut e shume Morinave te cilet i ceket ne ketë shkrim. Respekt

  Përgjigjiuni
  Pelqej(13) Nuk Pelqej(2)
  • Po ne te vertet duhet te shkruhet qdo gje qe ka ndodh.Por duhet te dim edhe nje se ,fjalen e zotrojme deri sa nuk e themi,at moment kur e leshojme fjalen duhet te jemi te vetdishem se ajo nuk q behet me.Kam qen pjesmares i shumices se ngjarjeve edhe asaj kur eshte zyrtarizu UQK-ja. Jam mirnjohes i te gjithve qe dojne ta zberthejne historin ne segmente te verteta te ndodhive ,por jo nga nje kand veshtrimi por prej disa kendeve .Egziston vetem nje e vertet por duhesh te kesh fuqi morale qe ate ta thuash tamam ashtu si ka qen ,pa ndryshime ose varijacione gjuhsore te cilat e ndryshojne esencen e vet ndodhive.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...