Published On: 10 Tetor, 2016

Nga Gjermania në Serbi: Të gjithë duan të shohin këtë Bashki

Kryeministri Edi Rama mbërriti për një vizitë në Gjermani, për të marrë pjesë në një forum ekonomik Shqipëri-Gjermani.

Ndërkohë, pas Gjermanisë, të enjten Rama do të vizitojë Serbinë, ku do të marrë pjesë po ashtu në një forum ekonomik mes dy vendeve, me mbi 200 kompani të ftuara.

Rama ishte të hënën në Bashkinë e Hamburgut, ku u prit nga kryebashkiaku Olaf Scholz.

“Takimi u përqendrua kryesisht në procesin e integrimit europian të Shqipërisë, për të cilin Scholz (zyrtar i lartë i Partisë Social Demokrate Gjermane) shprehu mbështetjen maksimale. Rama dhe Scholz biseduan edhe për reformat e ndërmarra nga qeveria shqiptare, si edhe për krizën e refugjatëve me të cilën përballet Europa,” thuhet në njoftimin e kryeministrisë.

Ndërkohë gazeta e Hamburgut, “Abend Blatt” shkruan se Hamburgu është në qendër të vëmendjes, me vizita nga mbretër e zyrtarë të lartë.

Madje vizita e Ramës cilësohet si me më pak shkëlqim se ato që pret Bashkia e Hamburgut brenda një jave.

“Por ndërsa Hamburgu është në qendër të vëmendjes, Olaf Scholz nuk është,” shkruan gazeta.

Nëse sheh godinën e Bashkisë, e kupton se kush e tërheq vëmendjen.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...