Published On: 4 Prill, 2016

Nga “Brekë grisurit” në kapitalistë grabitçar!

 

 • Absurdi i kapitalizmit “Made in Albania” që përfshiu Kosovën dhe Maqedoninë.
 • Fadil Maloku
 1. Absurdi i kapitalizmit gjithëshqiptar, qëndron në atë se: diferencimi i shtresave sociale s’ka filluar si pasojë i logjikës së konkurrencës dhe “lirisë” së premtuar nga politikanët, por si pasojë e shfrytëzimit të privilegjeve dhe benificioneve që ofron pushteti dhe politika! Andaj s’është për t’u çuditur, përse gjithë kjo histeri dhe ky ngërç i theksuar në gjitha parlamentet shqiptare!
 1. Ju sot mund të identifikoni njerëz apo elita të tëra pushtetarësh që deri dje së kanë pas në pronësi të tyre as edhe një biçikletë të vetme (!?) e sot kanë pallate, patundshmëri marramendëse e para në konto, që as vetë nuk e dinë se sa!!! Ndërkaq, çka është edhe më shqetësuese: të njëjtit, janë të mbrojtur edhe me legjislacion që grupet e ndryshme interesi i kanë aprovuar nëpër parlamente?!
 1. Për të qenë absurdi edhe më i madh, diferenca sociale është gjithnjë duke u ashpërsuar. Kujtojë që nuk do të shkojë aq larg koha kur qytetaria e zhgënjyer me “lirinë”, që e prodhoi pabarazia e theksuar në trojet shqiptare, do të revoltohet aq shumë, sa tē pyes politikanët “brekë grisur”, se ç’u duhet atyre demokracia? Për këtë shkak duhet ta rishqyrtojmë dilemën “hamletiane” të viteve të kaluara…se: A ia vlejti ta sakrifikojmë “barazinë” (sociale dhe atë ekonomike) për hir të “lirisë” së premtuar? Apo, duhet t’i rikthehemi “barazisë”, për ta fituar “lirinë” ? Natyrisht, kjo kërkon një analizë më të thellë dhe kompetente…

(Teza të hedhura në konferencën që do mbahet në Berlin)

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. pellumb thotë:

  Me kete koment qe ben ti se hyri ne nje byrektore dhe mori nje facolete fshiu hunden dhe qenka maskara ,je 200 vjet prapa.Shume mire beri qe e mori nje facolete se nuk ka para ,nuk ka vjedhur,Ti komento ata qe vjedhin shume miliona

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Ku je o qenef komunist thotë:

  Nese ka nje njeri ma te ffliqt se qyky. Ne planete !.!.!, e kam pa ne nje burektore ne Prishtine,……hyri e mori nje faculete i fshiu qyrrat si idiot dhe doli nga byrektorja ….pa ble asgje. Shiteset ne kete byrektore nenPrishtine u gerrrrditen dhe temrruan nga sjellllja qenefiste e ketij komunisti musliman.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(6)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...