Published On: 31 Janar, 2016

New York Times: “Shok”, një film i trishtë

Gazeta prestigjioze, New York Times, i ka kushtuar një artikull filmave të nominuar për çmimet Oscars, saktësisht atyre në kategorinë e filmave të shkurtër, ku është i nominuar edhe filmi kosovar “Shok”, i regjisorit Jamie Donoughe.

New York Times e cilëson këtë film si të trishtë dhe tregon se kjo është një histori që rrëfehet përmes syve të fëmijëve.

“Edhe më i errët e i trishtë se filmat e tjerë është filmi ‘Shok’ nga Jamie Dounghue, i cili flet për Kosovën e vitit 1998. Ky film përmes syve të dy fëmijëve që janë miq të ngushtë, tregon historinë e dëbimit të familjeve nga Kosova nga ushtarët serbë. Serbët janë sadistë, dhe monstra arrogante të cilët do i vrisnin me shumë kënaqësi ata të cilët do qëndronin”, shkruan New York Times.

Rikujtojmë së kjo është hera e parë që një film nga Kosova nominohet në akademinë e çmimeve më prestigjioze të kinematografisë, Oscars.

Çmimet do të ndahen më 28 shkurt, në SHBA.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...