Published On: 31 Janar, 2016
Bota |

New York Times mbështet Hillary Clinton

Gazeta prestigjioze amerikane The New York Times ka mbështetur demokraten Hillary Clinton dhe republikanin John Kasich në betejën e tyre për t’u bërë kandidat presidencial brenda partive të tyre.

Sipas opinionit te redaktoreve të gazetës liberale zonja Clinton është “një nga kandidatët më kualifikimin më të gjerë në historinë moderne” ndërsa kandidatin republikan Kasich si të vetmen zgjidhje të besueshme.

Kjo mbështetje e New York Times vjen vetëm pak ditë përpara se votuesit në Iowa të vendosin të parët për kandidatët e tyre brenda partive. Mbështetja ndaj zonjës Clinton nga ana e gazetës më të shitur në SHBA nuk është një befasi.

Kjo gazetë mbështeti ish-sekretaren e shtetit në përpjekjen e saj të humbur për presidencën kundër Barack Obama në vitin 2008. New York Times publikoi një sërë lëvdatash për rivalin kryesor të zonjës Clinton, Bernie Sanders, por gazeta tha se ai nuk ka përvojën e gjerë apo të ideve që ofron zonja Clinton.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...