Published On: 21 Maj, 2016

New York Times konfirmon shqiptari.eu: Serbia ka investuar ta përhapë fundamentalizmin, vehabizmin dhe rekrutimin e xhihadistëve në Kosovë!

 • Gazeta prestigjioze amerikane New York Times i ka kushtuar një artikull të gjatë rritjes së fundamentalizmit në Kosovë. Thotë se në Kosovë 17 vjet pas çlirimit nga Serbia janë investuar para për të përhapur fundamentalizmin, vehabizmin që dominon në Arabinë Saudite, për të shndërruar vendin në rekrutues të xhihadistëve nga vend tolerant islamik. Gazeta kujton edhe se Kosova ishte ndër vendet me shumicë islame më pro-amerikane në botë.

Tani vendi, shkruan NYT sikurse pjesa tjetër e Europës po përballet me rrezikun e përhapjes së islamit radikal.

“Gjatë dy vjetëve të fundit, policia ka identifikuar 314 kosovarë, përfshirë dy vetëvrasës me bombë, 44 femra dhe 28 fëmijë të cilët i janë bashkuar Shtetit Islamik, e që është numri më i madh për kokë banori”, raporton gazeta.

NYT shkruan se të gjithë këta janë radikalizuar dhe rekrutuar, nga klerikë islamik dhe shoqata sekrete të krijuara nga Arabia Saudite dhe vende tjera të konservative.

Deri më tani janë akuzuar 67 persona, janë arrestuar 14 imamë dhe janë mbyllur 19 organizata myslimane për veprime anti-kushtetuese. Ndërkohë që të premten është dhënë edhe dënimi me 10 vjet burg.

Gazeta kujton edhe se Kosova ishte ndër vendet me shumicë islame më pro-amerikane në botë.

“Kjo është një kthesë e madhe për një vend me 1.8 milionë banorë që jo shumë kohë më parë ishte ndër shoqëritë myslimane më pro-amerikane në botë. Amerikanët u pritën si çlirimtarë pas bombardimeve disa mujore të NATO’s në vitin 1999”.

“Por kur amerikanët panë mundësinë  e krijimit të një demokracie të re, sauditët panë një vend të ri për përhapjen e vehabizmit’.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Menjiher mbas anulimit te dhunshem te Kushtetutes se Kosoves me masa policoro-ushtarake te shtetit Jugosllav ( Serbi +Mal i Zi ) ne fillimvitet e 90-ta, ky shtet vendosi organe administrative te dhunshme ne gjitha fabrikat, ne Trepce, e nxori sistemin arsimor jashte procesit institucional ku pasoj sistemi paralel i arsimit shqip neper shtepia private, mbylli gazeten Rilindja dhe Tv -Prishtinen dhe ne vend te saje vendisi Hajrije spikericen si folese e degjeneruar dhe neveritese te gjuhes shqipe .Si pasoje, sistemin politik dhe ekonomik i Kosoves filloi te drejtohej nga aparati policoro-ushtarak serb.Kjo zgjati nga 1990-1999 pra afer 10 vite.Pere kete periudhe kohore shteti jugosllav arriti ta zhvat dhe plackit Kosoven .Kamionet me percjellje policore vinin te ngarkuar me dinar te pavlefshem jugosllav dhe u ktheheshin me thase plote me banknota gjermane DM.Mbase mbarimit te luftes shteti serb kishte arritur te grumbulloj mbi 10 miljard DM te cilat menjiher ne vitin 2000 , qevera e Millisheviqit i dergoi ne Banken qendrore te Qipros..Tri vite pase, pra pase arrestimut te Millisheviqit, nji delegacion i qeverise serbe ne krye me z.Bogdanoviq ,minister i qeverise serbe per Kosoven shkon ne Qipro per ti terhequr ato mjete te cilat tani me ishin shendruar ne 5 miljard €.Delegaciini serb nga autoritetet qipriote kupton se ato para ishin shernda ne 49 banka te disa shteteve arabe pjesa me e madhe e te cilave ne bankat e Emirateve arabe.Aty u nenshkrua nji narreveshje e fshehte per interesin e ketyre parave ( 5 milj. € )
  te cilat shtetet respektive qe dispononin me keto para , interesin do ta dergonin ne vise te dala nga lufta ne forme ” te ndihmave humanitare per njerez dhe familje te demruara nga pasojat e luftes”
  Dhe menjiher keto ” ndihma ” filluan me te madhe te shperndaheshin ne Kosove kryesisht neper shtepi dhe kulte fetare ose xhami
  Shteti i brisht dhe organet e tij ne fillim nuk kishte vullbet politik ti ndalije shperndarjen e ketyre ” ndihmave” dhe per arsye te votave nga xhematet e xhamive i mbyllte syte karshi kesaje dukurie te rezikshme kurse si kundershperblum , disa imam te pandergjegjeshem por , edhe te shitur per para te majme filluan indoktrrinimin masiv te masave te varfra popullore shqiptare , boshnjake, ashkaluje etj , te dala nga flaka e luftes dhe varferia ekstreme.
  Gazeta prestigjize amerikane New York Times per kete problematike kishte shkruar ne forme te terthorte edhe ne vitin 2003 por , per arsye te ruajtjes se stabilitetit ne Kosove dhe rajon, me gjase nuke i kishte perseritur shkrimet e saje lidhur me keto ” ndihma ” qe indirekt vinin nga Serbia. Nga shteti serb ka patur financim te grupeve ekstremiste edhe pase mbarimit te luftes ne Kosove nepermes aetukujve te ndryshem ushqimor (tv b-92 , ne emisionin INSAJDER – Plackitja Patriotike ) te cilet gjoja u dergoheshin serbeve lokal te Kosoves por qe ato ndihma ose mjete materiale perfundonin ne duar te eksremisteve dhe fundamentalisteve ekstrem islamik

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. H Teodori thotë:

  Jo vetem ne Kosove por dhe ne Shqiperi eshte bere e njejta gje. Turqit,Serbet dhe Arabia Saudite e tjer po bejne te pa munduren qe shqiperia te jete shtet Islamik.
  Une mendoj qe te gjitha xhamite e ndertuara me keto investime te pershtaten ne Kishen Autoqefale shqipetare sipas kishes se Fan Nolit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(45) Nuk Pelqej(9)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...