Published On: 26 Mars, 2016

New York Times: A duhet të shenjtërohet Nënë Tereza?

nenatereze
Gazeta prestigjioze “The New York Times” (NYT) ka nisur në faqen e vet të opinioneve një debat që titullohet: Should Mother Teresa Be Canonized? A duhet të shenjtërohet Nënë Tereza? Shenjtërimi, simbas vendimit të Vatikanit, do të bëhet më 4 shtator 2016, 13 vjet mbas lumturimit dhe 19 vjet mbas vdekjes së saj,  ka shkruan në faqen e tij në fb, prof.dr. Muhamet Hamiti.
“Tre nga katër opinionet janë për, ndërsa një kundër, shenjtërimit të Nënës Terezë, shqiptares së lindur si Gonxhe Bojaxhiu më 1910 në Shkup, asokohe pjesë e Perandorisë Otomane, siç përkujton gazeta nju-jorkeze në shkrimet e veta.
“Njohje e shenjtërisë, e jo e përkryerjes” titullohet opinion i parë në favor. I dyti, kundër, “Nënë Tereza nuk e meriton shenjtërinë”. I treti dhe i katërti, në favor, “Një vend në historinë e shenjtorëve katolikë” dhe “Për mua, ajo ka qenë shenjtore në tokë””, shkruan Hamiti. SHQIPTARI.EU
debatnena
LEXONI edhe:
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...