Published On: 1 Mars, 2016

Neue Zürcher Zeitung për Hashim Thaçin: Presidenti që mund të gjykohet në Hagë!

Rrethanat e zgjedhjes së Hashim Thaçit në postin e presidentit të Kosovës tregojnë se ai nuk është politikan që përfaqëson unitetin e popullit, shkruan njëra prej gazetave më prestigjioze europiane me seli në Zuerich, “Neue Zürcher Zeitung”. Në portretin në fjalë kjo gazetë thekson se në skenën e politikës botërore Thaçi u ngjit gjatë negociatave në Rambouillet afër Parisit, kur ai u shfaq si shhef i delegacionit kosovar dhe nënshkroi një status autonomie për Kosovën – duke e ditur se propozimi nuk do të kishte shans te serbët. Që nga atëherë Thaçi është konsideruar njeri i amerikanëve. Kur u zgjodh të premten ndër të parët që e uroi atë ishte ambasadori amerikan.

Pas luftës pushteti i Thaçit u rrit shpejt. Në verën e vitit 1999, pas tërheqjes së serbëve dhe kthimit në shtëpitë e tyre të gjysmë milioni kosovarësh të përndjekur, pjesë të UÇK-së inskenuan një fushatë për përndjekjen e serbëve, romëve dhe shqiptarëve të padëshiruar. Një sërë zyrtarësh partiakë të Ibrahim Rugovës, rivalit kryesor të Thaçit, u vranë. Shumë kosovarë nuk e kanë harruar këtë. Ata e shohin Thaçin si përgjegjës.

Kur protektorati perëndimor i Kosovës më 2008 shpalli pavarësinë nga Serbia, Thaçi ishte kryeministër. Për Perëndimin të fortit të UÇK-së ishin garantues të stabilitetit. Andaj u tolerau që ata ta konsiderojnë shtetin si pronë të tyre dhe të pasurohen. Këtu nuk ndryshoi asgjë as raporti i Dick Marty-it, i cili publikoi rezultatet e hetimit të krimeve të kryera nga UÇK. Aty Thaçi shfaqet si shef i një organizate kriminale, e cila kishte kryer spastrime etnike dhe ishte përzier në tregti me organe. Një Gjykatë Speciale në Hagë do t’i shqyrtojë edhe njëherë këto akuza. Se a do të akuzohet Thaçi është e paqartë, transmeton blic.

Shteti i kapur nga elitat, i cili nuk ofron pothuaj asnjë shërbim, por para së gjithash gjendja e rëndë ekonomike, po zhgënjejnë pjesë të mëdha të popullsisë, shkruan «Neue Zürcher Zeitung». Nga kjo situate po përfiton opozita, e cila hedh poshtë një marrëveshje me Beogradin, e cila i garanton pakicës serbe autonomi shtesë. Marrëveshja është pjesë e procesit të normalizimit të ndërmjetësuar nga Brukseli. Garantues i marrëveshjes nga ana kosovare është: Hashim Thaçi.

LEXONI: http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-xhabir-zharku-e-rrembeu-torturoi-dhe-e-ekzekutuan-eprorin-kuqi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...