Published On: 21 Prill, 2016

Nesër protesta gjithëshqiptare, Sela: të vendosim themelet e barazisë në Maqedoni

Lëvizja për reforma në PDSH ka thirrur protestë për ditën e nesërme. Kryetari i kësaj lëvizje Zijadin Sela tha se nesër është momenti kur shqiptarët do të fillojnë kthimin e demokracisë për shqiptarët. Ai ftoi shqiptarët që t’i bashkohen protestës pasi sipas tij, kjo protestë vendos themelet e barabarësisë së shqiptarëve në Maqedoni.

“Nesër është momenti që shqiptarët të bëjnë hapin e parë që të kthejnë demokracinë tek shqiptarët dhe shqiptarët duke kërkuar edhe zgjedhje të drejta dhe korrekte, do të duhet që të fitojnë në këto zgjedhje, kusht i vetëm i nesërm duhet të jetë barabarësi e tërësishme. Ashtu siç sytë janë tek shqiptarët kur ka protesta, kur ka krizë shteti për të bë gjëra të përbashkta, ashtu duhet të vlejë edhe në vendimmarrje”, ka thënë Zijadin Sela, kryetar i LR-PDSH.

Sela shton se protestat e deritanishme ishin vetëm për demokratizim të maqedonasve, ndërsa shqiptarët janë joshuar për të protestuar nga bashkimi i flamujve.

“Skandohet dhe bërtitet vetëm “otavka” dhe pastaj tendencave që pastaj na lidhin flamujt. Vetëm në protesta të barabartë dhe nga ana tjetër aspak kjo barabarësi të mos reflektohet në institucionet e shtetit në Kushtetutë ku duhet bërë barabarësi, i llogarisim vetëm manipulim. Ne jemi për t’u kthyer demokracia. Ato protesta kanë për qëllim t’ua kthejnë drejtësinë vetëm Maqedonasve, ndërsa ne duam që demokracinë tua kthejmë edhe shqiptarëve e cila u mungon prej 25 vitesh”, ka shtuar Sela.

Protesta e nesërme e LR PDSH-së është caktuar për në orën 14 nga Çairi, ndërsa do të mbështetet edhe nga partitë opozitare shqiptare.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...