Published On: 14 Tetor, 2016

Nëse bashkohemi, do ta udhëheqim Maqedoninë

Xhezair Shaqiri

Pa bashkim te votave nuk ka fitore per shqiptaret e IRJM-se. Do te kete partneritet me maqedonet dhe servilizem edhe me tej. Nese arrihet bashkimi dhe behet platforme politike me te cilen do te kembengulet ne kerkesat reale te Shqiptareve pa asnje dyshim shqiptaret do te kene postin e kryetarit te IRJM-se, te kryeparlamentarit dhe kryeministrin.

Si duket asgje nuk kemi kuptuar nga demet qe na jane shkaktuar nga e kaluara. Jemi populli me i vuajtur dhe per cudi vetem tek ne historia harrohet e kur te harosh te kaluaren ndodh qe shpesh te perseritet e njejta. Ne fillim te shkatrrimit te ish YUGOSLLAVISE , Maqedonia u be shtet i pavarur dhe cuditrisht PPD e atehershme e cila ishte nje levizje popullore per Shqiptaret e Maqedonise beri shume leshime ne dem te Shqiptareve e ne favorin e maqedonasve. Qe ne fillimin e ekzistences se shtetit IRJM , si duket pala maqedone ka kuptuar se Shqiptaret jane ne epersi me vota dhe tere potencialin e tyre e fokusuan per blerjen e politikaneve Shqiptar te cilet ne vazhdimesi do t’i kontrollonin qe asnjeher mos t’i prekin temat e shifrave te votueseve dhe enti i cili merret me regjistrimin e popullates te mos kete asnje shqiptar te punsuar per te mbajt ne manipulim te teresishem shifrat e votuesve Shqiptare. Pas luftes se 2001 BDI morri besimin e votuesve Shqiptar dhe beri po te njejtin gabim apo tradheti sikur PPD e PDSH ne te kaluaren sepse pa u bere regjistrimi i popullates BDI pranoi marrveshje politike se Shqiptaret ne IRJM jane 26.5 %. Tani 2016 u pane shume tradheti dhe deme qe ju bene Shqiptareve. Nga BDI na dolen ne skenen politike shume parti politike te reja gjiithe anetar te partive politike te vjetra Besa Lr Pdsh Uniteti ppd e vetmja Rdk ishte shpres por si duket u arrit te percahet. Shpresa e vetme per te ndalur te keqen tone Vmro- bdi- pdsh esht nje Bashkim I te gjitha partive te reja politike. Tentime te shumta jane bere per unifikimin e opozites nga personalitete te ndryshem ne mesin e tyre edhe un por kot ishte deri me tash. Une mund edhe ta akuzoj Selen per te kaluaren e tij ne pdsh por per unifikimin e opozites saher kam ftuar kam has ne gadishmeri bashkimi nga ana e tij. Poashtu i vetmi lider i cili ka treguar gadishmeri dhe vullnet te madh per ti nxjerre shqiptaret e IRJM nga qytetari i rendit te dyte ne qytetar te barabart ne vizionin e tij per Federalizimin e IRJM. Partit tjera si duket jan te interesuara te jen pjese e qeverise sikur partit e meparshme ppd pdsh bdi sa per sy e faqe te punsohen disa aktiviste ne administrate shteterore dhe te bejne pazare ne kurriz te popullit dhe jo tekembengulin per disa ceshtje vitale ne interes te tyre si qe eshte shembulli qe IRJM me 2 milion banor Kani 1. 7 milion votues. Nje banor maqedon I bie 3 her te voton per nje dit pa i numruar votuesit fiktiv neper zonat ku dominojne sllavomaqedonasit. Si duket Zaevi e ka kuptuar me se miri ket rrezik qe IRJM me gabimet e shumta kriminele te Vmro ,maqedonet do ta humbin pushtetin dhe me shpejtesi te madhe po i ben disa manovrime intrigante me votuesit Shqiptar qe sa me shume shqiptar te antarsohen ne lsdm. Poashtu shpesh Zaevi shihet ne foto me lideret e partive te reja shqiptare per ndonje kualicion te msheft si partner te ardhshem. Per cudi disa lider shqiptar me shpejt takohen dhe bejne foto me Zaevin se sa me bashkombasit e tyre. Elektorati si kurre me pare esht i hutuar, secili pas partise ne te cilen jane reshtuar dhe secili betohet me liderin e vet duke kundershtuar me ofendime tjeret. Pa bashkim te votave nuk ka fitore per shqiptaret e IRJM-se. Do te kete partneritet me maqedonet dhe servilizem edhe me tej. Nese arrihet bashkimi dhe behet platforme politike me te cilen do te kembengulet ne kerkesat reale te Shqiptareve pa asnje dyshim shqiptaret do te kene postin e kryetarit te IRJM-se, te kryeparlamentarit dhe kryeministrin. Statistiken reale per numrin me te madh te votueseve shqiptar ne IRJM mund ta konfirmon Bashkesia Islame ne IRJM me imamet te cilet gjinden ne cdo vendbanim shqiptar dhe ministrija e Arsimit e cila mund te konfirmon se ne cdo klase fillore Shqiptaret jane mbi 36 nxenes kurse klasat me maqedonas jane me nga 13 nxenes. A thua edhe sa viti do te votojme politikane te shitur ne Shqiptaret e IRJM-se?!?!?!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Por ,shqiptaret nuk po bashkohen as ne Maqedoni ,as ne Mal te Zi ,as ne Lugine dhe as ne Shqiperi dhe Kosove e duhej te ishte e kunderta pra , ne keto kohra te turbullta , shqiptaret duhet te ishin te bashkuar .
    Me pase qene shqiptaret e bashkuar sot do te bisedonim per gjera shume me te dobishme per kombin …mirpo ,me qene te bashkuar shqiptaret eshte njisoj si me deshirue me i pase gjyshja nji pare b*le e,me i pase pase gjyshja ….ne ,baba gjysh do ti thonim por ajo ato , si pati kurre dhe , vdiq e shkoje e , ne gjyshe e thirrnim , Xhezair prandaj ,s do te kete as kryparlamentar shqiptar te sobranjes se Maqdonise ,as kryeminister shqiptar dhe as kryetar shqiptar te shtetit maqedon ..!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...