Published On: 20 Korrik, 2016

NËNË

 

Neki Lulaj

NËNË

Ti mbrëmë ishe të carani i vatrës së zjarrmuar
Duke përkundur ngadalë djepin e vjetër
Nga goja të buronte një ninullë e pambaruar
Dalë si krua gurran nga thellësia e zemrës

Në heshtje vështroje litarin e jetës
Të lidhur me njëmijë fije me ditët fluturake
Ti ishe te carani i vatrës si druri i eshkës
Për të arnuar kohë dashurie në vitet vraparake

Ti ishe te carani i vatrës te trarët e nxirë
Aty ku dikur gatoje bukën e misrit në magje
E nën saçin piqej buka me aromën e mirë
E ëmbël si një dardhë a si një mollë kuqalashe

Ti mbrëmë ishe te carani i vatrës e më flisje
Ma tregoje një ëndërr të re në stol pranë trarit
Për të na gërvishur e lëmuar në një ndryshk dashurie
Se kështu padrejtësisht në mote na ndau fati

Ti mbrëmë ishe te ngrohtësia e carani i vatrës
Për ta rindezur sërish atë zjarrin të ftohtë
E nga ftohtësia të mos na ngrijë shkronja e fjalës
Bashkë t’i thurim afërsisë edhe fatit nëpër botë

Ti ishe mbrëmë te carani i vatrës me fjalën e mirë
E ringritëm çdo gur oxhaku që na dogjën të paemrët
E ne e sfidojmë nga larg në fjalë, në varg në shpirt
Caranin e vjetër e shoh te gurra dhe dashuria e padjegur

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...