Published On: 31 Maj, 2016

Nënë Tereza i shërbeu në mënyrën më fisnike dhe më të mirë të mundshme çështjes kombëtare


Lirim Gashi

Ka shqiptar që pohojnë “e mirë ishte nënë Tereza, por nuk bëri asgjë për çështjen kombëtare, e madje disa trushpërlarë me ujin dhe sapunin e hamamgjikëve taleban shkojnë aq larg sa që ia caktojnë edhe vendin në amshim. Për këta “patriotë” me rrota nga karrota inteligjenca e të cilëve është e lidhur për hipofizen e bubrrecit (milingonës) si Kosova për fusnota e kam një porosi? Pse more njerëz e mundoni qafën në vend se kokën? Pse e bartni kot peshen e rëndë të kokës boshe, pa e matur asnjëherë peshën e fjalës.
Duke i shërbyer me dëvotshmërinë më bujare, fisnike dhe asketike të mundshme njerëzve më të përbuzur të kësaj bote Nënë Tereza i shërbeu në mënyrën më të bukur, humane dhe efikase të mundshme (si asnjë shqiptar apo shqiptare para dhe pas saj) çështjes sonë kombëtare. Ajo nuk ishte politikane e tenderave e as ministreshë e diplomacisë sonë të mëshikëzuar e tkurrur si ameba në dimër por ambasadore e vlerave më humane që i njehë historia moderne e njerëzimit. Përmes emrit dhe vepres së saj u transportuan dhe prezantuan vlerat më të bukura të kombit të cilit i takonte anembanë globit. Por ju sa dini aq flisni prandaj jemi këtu ku jemi sepse mosmirënjohës për vlerat dhe arritjet më sublime të njerëzimit në përgjithësi e sidomos për vlerat më të mëdha që lindën dhe u krijuan nga gjiri i këtij kombi liridashës e fisnik kemi për eksport.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Vata thotë:

    Te lumte ztr Lirim gashi

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...