Published On: 19 Tetor, 2016

Nën kopertinën e pluhurit

 

Lirim Gashi

Nën kopertinën e pluhurit

 

Nën kopertinën e pluhurit shqiptarët vegjetojnë.

Të përlotur në njërin, e të buzëqeshur në tjetrin sy

sa herë që vetvetes lamtumirë i thonë,

pa një pa dy përjetojnë (deja vu) dezhavy

 

Një botë pjesë e së cilës kemi qenë është kjo

dhe pjesë e së cilës edhe gjatë do të jemi.

Krijuesi i saj zemërgjerë na lejoi që t”a shijojmë

qe me zhgënjim bollëk edhe pakë të ushqehemi.

 

Një botë përplot ushtarë, policë, parti dhe banda

Molla te ndaluara ,viktima të kanunit n”bela

Varfëri, sëmundje, ofshama jetimësh nëpër veranda.

Patronë që e vjedhin fukaranë dhe notojnë në para.

 

Zemra të brishta fëmijësh me shiqim të përvuajtur,

skamje të okupuar nga xhandarët e humanizmit

shpresa të uritura, krijues antivlerash

pseudo patriotë e shërbëtorë të komunizmit.

 

Orator monoton, qëndisësh ardhmërie

që nuk gënjejnë për toke vetëm për hava.

Turbo muzikantë me rrota nga karota

që na tallin shqisat me muzikën tallava.

 

Pseudo artistë të shndërruar ne ministra,

me fotele që i përngjajnë yllit te detit,

premtues mrekullirash, roje errësirash,

që e gëzojnë statusin e mbretit.

 

Botë durimi të mbjellur në kurrizin e të plogështit,

E atij qe s”ka forcë as në këmbë për tu ngritur,

Që me kurajo e ushqen lukthin e uritur

ndërsa me lot i shuan etjen fëmijës së mitur.

 

Roje mjegullash e palaço cirku anembanë,

Kardiolog që premtojnë shërimin e zemrës,

Të diplomuar në kohën e luftës për vatan,

të strehuar në tavan nën fustanin e femrës.

 

Deri kur kështu, deri kur shqiptar o vëlla?

Deri kur do ta gjesh alibin në shka?

Mëkatet ty deri kur me t”i falë?

Është koha për vepra, jemi ngopur me fjalë.

 

Maj 2010

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...