Published On: 20 Prill, 2016

Nekrolog për komandantët e “UÇK-së” (?)

 

 • Lamtumirë “çlirimtarë”!?
 • Pse i mbyll maca sytë kur han bukë ner sofër?

Sinan Kastrati

 

Kur komandantët e UÇK-së, vetë deklarojnë se s`kanë qenë as ushtarë e nuk kanë parë luftë me sy e “përfaqësuesit” e tyre “politikë” kërkonin bashkim me shtetet sllave dhe kur “Luftës” i prinë (“komandantë”) “Qorra”, (“Qelika”?) e … “Pamuka”.

Duke lexuar shkrimet e fundit (sidomos) në “Shqiptari” po edhe në “Bota Press”, e në portale të tjera e duke dëgjuar këngë, shikuar skeçe e emisione të posaçme, “speciale”, nuk munda të rrija duarkryq pa i thënë, edhe unë disa fjalë, sa për “relaks” për këta faqezi të cilët menduan se koha do ti shëroj “plagët”, duke i fërkuar duart, lëpij buzët e fshiju gojën para se të “ftohet” gjella e indyrshme që i priste në sofër e pastaj të flejnë të qetë në “Krevatin e perandorit” duke ëndërruar gocat me fustane të holla, “zogëzat” e “zanat” e malit që i prisnin “heronjë”, “trimat” e “princat” me kuaj të bardhë për ti marr nuse, në vend të “plaçkave të luftës”, për fitoren e madhe, “Lirinë”.

Edhe unë u interesova për ta, “komandantët milionerë” që të mos mërzitën duke i vënë në lojë e fut në lëvizje, shkronjat, morfemat e fjalët, vetëm e vetëm që ”madhëria” e tyre të jenë sa më kënaqur e të “rehatshëm”.

Nuk është se nuk i kisha dëgjuar edhe më parë, nga të tjerët për ata, disa nga të cilët edhe i kisha takuar, heronjtë e gjallë, si , Rrustem Berisha, Anton Çuni, Fadil Hadërgjonaj, Nazif Ramabaja … e të tjerë por tash kur “liria e fjalës”, në Kosovë, pas “luftë” po merr frymë lirshëm, desha vetëm të shtoj, të përsëris diçka që është thënë shumë kohë më parë, vesh më vesh e tash po thuhet edhe në televizor haptas e me zë të lartë e të vendosur, sikurse ”komandantët”, komandosët tanë kur komandonin, me ”fjalorin ushtarak”: Pra tash filloi të shkruhet në gazeta për “heronjtë” e gjallë duke filluar nga shkronja A, A, Adem Demaçi, A, Agim Çeki, A, Azem Syla e duke vazhduar me shkronjën tjetër, të artë të alfabetit të shqipes, shkronjën B, B, Bislim Zyrapi, Bardhyl …. e deri te shkronja e fundit e alfabetit, shkronja, Zh, Zharku (Xhabir).

Liria e fjalës dhe liria e shprehjes së lirë, në letrën e bardhë e të pastër, për faqezinjtë që për dy dekada shkrryen çka gjetën, përmbysën çdo vlerë njerëzore e të mira materiale, po i vie fundi, edhe për të burgosurit politik, për “çlirimtarët” dhe pushtetarët e tjerë të sotëm.

Ata na mbytën SHPRESËN, për lirinë, dhe na vodhën pasurinë që e trashëguam, e bëmë me djersë e fituam me punë.

Populli filloj me e humb edhe at pak shpresë për LIRINË, që erdhi bashkë me NATO-n, si çlirimtare e vërtetë dhe e vetme e jo nga Cubat e Malit.

Liria, në Kosovë, më në fund ka shpresë se po vie.

Ajo liri për mua është, në radhë sepse po flitet pa ndrojë, sepse po thuhet e vërteta për “luftën” dhe “komandantët” e saj MILIONERË, po thuhet, pa rrotulla, deri në fund dhe për të gjithë.

E vërteta tjetër dhe imperativ i kohës është se të gjithë komandantët e drejtorët politikë që nga Hashimi, duhet të dalin pra gjykatave speciale për krim e korrupsion, e në mesin e tyre mjerisht ishin dhe janë edhe një pjesë e të burgosurve “politikë” që i përkrahën ato vrasje e përmbysje të atyre vlerave më njerëzore që i kishim: Besën, Bukën, Burrninë.

Dikur, jo larg në kohë, fliste me mburrje Adem Demaçi për një “Ballkaniadë” dhe lakmonte postin e kryetarit të shtetit të përbashkët me serbët e sllavët.

Fliste me mburrje e me krekosje edhe Agim Ceku e … “Çeliki” alias Fatmir Lima për “urdhrin” që e kishte marrur nga Azem Syla, “ministër i mbrojtjes” për “operacionin” Shigjeta, për “lufta” e “beteja”, për thyerjen e kufirit në Kosharë, që e luftonin armikun, ballë për ballë e dhëmbë për dhëmbë.

Pse i mbyll maca sytë kur ushqehet!

Sipas një legjende, plakat na tregonin se kur macat hanin bukë nën sofër, i mbyllnin sytë për të deklaruar me vonë, në dynjanë tjetër: se kurrë nuk kanë parë bukë … e qeni, nën hamar do të thoshte: -Mos rrej macë! -Mua, më kanë prua bukë nën hamar e pse ty s`të kanë dhënë bukë nën sofër?

Ah, sa inat ia kam marr edhe fjalës “legjendë” që u bë “prrallë”.

Një ish nxënësi im kur isha në Kosovë, më tha: Të lutëm mësuesi Sinan: “mos shkruaj për mua e as për “Betejën e Llapushnikit”, deri sa ta marr statusin e veteranit”!

I premtova se nuk do të shkruaj por nuk e di kur ai tash është veteran, a e ke ndryshuar mendjen?

-“Zotrinjë “komandantë”, mjaft keni rrejt!

-Ju “zotrinjë”, e RREJT popullin me të madhe, e vodhët dhe vratë edhe moralisht.

Suedi

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/gjeneralet-e-veteshpallur-te-ushtrise-se-vdekur/

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Sinan Kastrati thotë:

  Ju pershendes edhe une te treve: Xhafer Lecin, Ejupin dhe Naxhen
  Ejup, une kam pas fatin dhe e kam njohur gjyshin tend, Mixhen Alush, nje moshatar i vjehrrit tim, Qerimit dhe vellait te Qermit, Qerkinit. Po edhe babai i juaj, Nasufi, ne Vushtrri, shpesh mu ka gjet, athere kur kam pasur nevoje.
  Naxhe, per ty dhe familjen tende nuk kam folur sa duhet me shprese se nje dite do te shkruaj me teper, per familjen tende dhe te burrit tend, Xhevatit, babes se Xhevatit, nenes, vellezerve dhe motrave te Xhevatit, kunatave tua … si dhe xhaxhallareve te Xhevatit nga Stanovci i Qerkezeve ose siq quhet edhe sivStanovci i Ult. Kam obligim moral qe te flas e te shkruaj per mikpritjen qe ma ka bere Mustafe Jashar Durmishi- Majanci. Sa here qe kam pasur nevoje, dyert e odes se tij kane qene te hapura per mua dhe shume te tjere, ish shoke te studimeve te Xhevatit. Fat tjeter per mua muaka qene njohja ime me ty, nje vajze e endershme, e guximshe dhe ndershme, nga te dy familjet tua: e babait,,Qerimit dhe e burrit, Xhevatit.
  Te gjitha te mirat!
  Sinan Kastrati, Suedi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Naxhije D thotë:

  Me respekt te falenderoj per shkrimet e juaja i nderueri z Sinan .Isha edhe une ne at si studenti edhe ne shkrimet e juaja e lexova realitetin qe edhe une e kome pa me sy dhe e kome perjetue si studente

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Ejup Krasniqi Zhilivoda thotë:

  Sinan miku e ka shkruar ashtu siq eshte realiteti i lumt dora se me te vertete keta jo qe rejten popullin por popullit ja futen Kancerin dhe dal ngadal po e vrasin sshpirterisht e moralisht deri kur………..?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 4. Xhafer Leci thotë:

  Përshëndetje z.Sinan Kastarati, ju lumtë për shkrimin. Në vend të komentit po citoj dy fjalit e fundit të shkrimit Tuaj.
  -“Zotrinjë “komandantë”, mjaft keni rrejt!

  -Ju “zotrinjë”, e RREJT popullin me të madhe, e vodhët dhe vratë edhe moralisht.

  Suedi

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...