Published On: 6 Maj, 2016

Neki Lulaj dhe Bubullima e Bukureshtit

Nga Ramiz Dërmaku

(Gjermani) – Përgatitesha të shkoja në punë, e fillon rrëfimin z. Neki Lulaj. Papritmas cingëroi telefoni. E hapa celularin dhe në ekran u paraqit një numër telefoni i pa njohur, të cilin nuk e kisha parë  kurrë më parë. Por nuk e dija se kush po më thërret dhe nga po thërret! Alo, alo, u dëgjua një zë burri. Kisha emocione. Mirëmëngjesi më tha: Jam unë – Bubullima e Bukureshtit! Pasi i shkëmbyem ca fjalë përshëndetëse, më tregoi se së shpejti do të shtrihet në spital. U ndërpre lidhja telefonike… Papritmas më kaploi një shqetësim, një tronditje shpirtërore, dhe e pyesja veten: Pse unë nuk e pieta? Pse do të shtrihet ai në spital? Në ato momente djali im përgatitej të shkonte në punë, më thotë në anën tjetër Nekiu dhe vazhdon: Pasi më përshëndeti u drejtua nga unë e më shikonte drejtë në sy. Më bëri këtë pyetje: Babi, babi,  përse je i shqetësuar? Të lutem më trego!

Nekiu234

Nga kuzhina u dëgjua një zë femre! Ajo ishte e reja e z. Neki, e cila përgatiste nga një kafe për bashkëshortin dhe mua. Mendova, po çka  ky njeri që thërret kaq herët? Çka i ka ndodhur? E reja ime i tregonte bashkëshortit se për çka ishte shqetësuar babai. Djali i madh mori frymë thellë dhe kur pa fytyrën e shqetësuar të babait, i tha: Për këtë bisedojmë më vonë! Djali doli jashtë dhe hapi natelin. Fliste me dikë me telefonin celular me një zë të ultë. Faktikisht ai kishte biseduar me një kompani ajrore, vazhdon Nekiu: Më kishte prerë djali im biletën për të ateruar në Rumani, pikërisht në Bukuresht. Unë, thotë duke qeshur z. Lulaj, mbeta i befasuar me këtë gjest dhe për këtë vepër që bëri djali im. “Babi ju sot duhet të udhëtoni nga Shtuttgarti për në Bukuresht me aeroplan në ora 11°° të ditës. Ja të hollat dhe ju qoftë rruga e mbarë!

nekuj345

Krejt bota e di se një fjalë e urtë e popullit thotë: ”Miku i mirë shihet në ditë të vështira”. Nekiu vazhdon më tej rrëfimin e tij: U ndava nga djali duke më thënë “Babi të qoftë rruga e mbarë!” Para se të hynim në aeroplan, ne i kryem të gjitha ceremonitë që kërkohen nga oficerët e aeroportit. Aeroplani u ofrua tek dera ku ne duhet të dilnim dmth., të hypnim në aeroplan. Sa më tepër që ngritej lartë aeroplani, të rrahurat e zemrës sime shpejtonin ritmin. Pas dy ore udhëtimi arritëm në Bukuresht. Por tani më kapluan disa djersë. Më dridhej trupi. Kisha një dhembje e frikë se si do ta gjeja Baki Ymerin! Unë me të kurrë nuk isha takuar më parë, por përmes telefonit kemi biseduar gjerë e gjatë. Por, Bakiu për ta gjetur unë më lehtë, kishte marrë me vete gazetën “Shqiptari” (Albanezi) dhe e mbante lart në dorë. Pas përqafimit vëllazëror dhe shkëmbimit të fjalëve të para, Bakiu më tregonte për stilin e pllakave të vendosura në muret e shtëpive të ndërtuara shumë herët, me një arkitekturë tejet  tërheqëse për vizitorët.

Bubullima e Bukureshtit vullnetarisht e bën punën që dikur e bënin rilindësit tanë. Më tregonte për shtëpitë ku kanë banuar vite më parë veprimtarët tanë. Bakiu filloi të më tregojë për aeroportin lokal të Bukureshtit që mbante një emërtim pothuajse shqip “Bëneasa”, i ndodhur në zonën ku dikur rilindësit tanë me Asdrenin mes tyre, së bashku me drenovarët dhe boboshtarët delnin në piknik. Më rrëfente për një lagje ku vite më parë kishte banuar Asdreni. Këtu jetuan dhe vepruan shumë veprimtarë të Rilindjes kombëtare, duke e informuar opinionin ndërkombëtar me gjendjen shumë të vështirë në të cilën po përjetonte populli shqiptar. Ne nuk guxojmë t’i harrojmë ata. Baki Ymeri thotë: “Lavdi karvanit të gjallë të atdhetarizmit dhe patriotizmit te tyre që jetuan në Bukuresht, Sofje, Konstandinopojë, Egjypt, Itali etj. Në mesin e atyre rilindësve që kaloi nëpër Bukuresht ishte edhe plaku i pavdekshëm i Vlorës,  Ismajl Qemajli. Nekiu entuziazmohet kur e kishte pare bustin e tij para “Grand Hotel Continental”, mu në zemër të Bukureshtit, atje ku para 100 vitesh, në mbledhjen historike të Kolonisë së Bukureshtit u vendos që Shqipëria të shpallet “e lirë dhe e mosmvarme” (Nëntor 1912).

Me iniciativën e intelektualit, poetit, përkthyesit dhe “ambasadorit” të kulturës shqiptare, në Bukuresht, Lidhja e Shkrimtarëve dhe Bashkësia Kulturore e Shqiptarëve të Rumanisë e shpallën zotin Neki Lulaj “Anëtar Nderi”. Për poetin dhe nënkryetarin e LSHASH-rë në Gjermani, u mbajt edhe një orë letrare për ta nderuar dhe respektuar “poetin më të talentuar të diasporës shqiptare të Gjermanisë”, siç e karakterizon Bubullima e Bukureshtit zotin Neki Lulaj. Intelektuali e  atdhetari i komunitetit tonë, edhe një herë dëshmoi se është njëri ndër poetët e mirë. Kjo u dëshmua edhe gjatë leximit të poezive të tij.  Edhe nga pala rumune, poezitë e tij u përcollën me duartrokitje frenetike në sallë. Diskutimi që bëri zt. Lulaj për sukseset e LSHASH në Gjermani, u mirëprit dhe u përcoll me vëmendje të veçantë. Neki  Lulaj edhe një herë dëshmoi se nuk është rastësisht autor i  shtatë librave me vlera të veçanta poetike. Edhe këtë poet, me plot të drejtë mund ta quajmë rilindës  i këtij shekulli, jo vetëm në trojet e bekuara të Gjermanisë.

Shoqata bukureshtare shtroi një darkë solemne për nderë të z. Neki Lulaj.  Në ndërkohë, Bakiu me z. Lulaj vizituan disa vende ku kanë jetuar e vepruar atdhetarët e shquar shqiptarë, Asdreni, Nik Pema, Xhelku Maksuti e tjerë. Falë Bakiut Nekiut I buzëqe3shi fati të flasë me liderin historik të komunitetit të atjeshëm shqiptar, Dr. Xhelku Maksuti, pastaj me Zonjën Adriana Tabaku, e mbesa e Emanoil Dhimitrit që pat vajtur vullnetarisht me delegacionin e Ismail Qemalit në Vlorë (28 Nëntor 2012). Përkthimi i poezive të Nekiut në gjuhën rumune dhe atë gjermane ishte një befasi e re për ne. Falë Bubullimës së Bukureshtit, e vizituan edhe shtëpinë ku për herë të parë pat funksionuar Shtypshkronja e parë në gjuhën shqipe (1886), banesën ku pat jetuar Asdreni,  bustin e shkrimtarit të famshëm dhe poetit të madh Naim Frashërit, pastaj atë të Viktor Eftimiut dhe të disa rilindësve të tjerë.

Mikpritja ishte gjëja me e veçantë

Nekiu i entuziazmuar më thotë: Më duhet ta përshëndes së pari mikpritjen qe ma bëri z. Baki Ymeri në Bukuresht, edhe pse kishte probleme shëndetësore, për çka ishte edhe qëllimi i vizitës sime. U njoha atje edhe me Roland Sollakun nga Shqipëria, një student i zellshëm që sapo kishte kryer Fakultetin e Mjekësisë, pastaj me mikun e madh të shqiptarëve, z. Tiberius Puiu. Në banesën e Bakiut gjetëm nam vlerash të vjetra të rilindësve tanë. Me atë rast, Bakiu ma dhuroi një filxhan të vjetër me të cilin Asdreni para 70 vitesh kishte pirë kafe. Ishte një dhuratë e  veçantë  për mua. Ishim edhe në godinën ku ka jetuar Viktor Eftimiu dhe bëmë foto para bustit të tij. Ishim bashkë në Kishën ku ka shërbye Fan S. Noli, tejmatanë godinës ku ka lindur Hymni i Flamurit, pastaj preka me tulin e gishtërinjve pragun e shtëpisë së Asdrenit. Ishim për darkë në Hotelin Continental ku dikur ka darkuar Ismail Qemali me bashkëkombësit e vet. Vizituam shtëpinë e Elena Gjikës, Shtypshkronjën ku është botuar për herë të parë “Bagëti e Bujqësia”. Falë Baki Ymerit vizituam varrezat e shqiptareve të Bukureshtit, ku ishte edhe varri i Asllan Rexhepit,  bashkëluftëtar i Bajram Currit, si dhe dhe shumë vende të tjera. Pamë edhe godinën impozante të Bankës Nacionale, Bibliotekën e Akademisë ku ishin edhe veprat e Asdrenit, Mitrush Kutelit, Lasgush Poradecit, abetaret e para shqipe etj. Gjurmat  e shqiptarëve të Bukureshtit janë të panumërta. I arrita të gjitha këto falë mikut tim të Riilindjes aktuale Kombëtare, z. Baki Ymerit. Në veçanti dua ta falënderoi zt. Ramiz Dërmaku për kontributin modest që dha, ai, Xhevat Muqaku, Faridin Tafallari, familjarët e mi, Daja nga Suedia dhe disa bashtadhetarë tjerë për spitalizimin dhe mjekimin e Bubullimës së Bukureshtit.

Gjatë bisedave me Nekiun, Bubullimës së Bukureshtit i kishte lënë përshtypje mikpritja shqiptare në Kosovë dhe Odat kosovare. Në odat tona/ Kishte dikurë/ Edhe shkollë/ Edhe kulturë./ Në oda tona / Me oxhaqe/ Pajtoheshin ngatërresa/ Faleshin gjaqe/ Në odat tona/ Luhej loja / Hidhej vallja / Jehonte kënga./ Të ndërtuara / Ishin me gurë/ Besa e fjala e dhënë / Nuk luanin kurrë/ Në oda tona / Janë mësuar meseletë/ Fjalët e urta/ Dhe si ruhet nderi./ Dera hapur/ Ishte për miq/ Nganjëherë/ Dhe për armiq./ T´i kujtojmë/ Odat tona/ Dhe të ndihemi krenarë/ Se në to kanë ndenjur/ Burra të mençur/ Dhe bujarë. (Elhame Gjyrevci). Mbresa të mëdha zotit Neki Lulaj i kishte lënë sidomos biblioteka e pasur e bashkatdhetarit tonë që e priti dhe shoqëroi me përzemërsi gjatë qëndrimit të tij në Bukuresht, malësori i Sharrit që me mjaft sukses po e kryen detyrën që ia ka vënë vetvetes.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...