Published On: 5 Shtator, 2016

Në Vatikan edhe Zoti foli shqip!

Selia e shejtë – Vatikani si dhe e gjithë Bota, me ta edhe Zoti folën shqip dhe se gjithçka u kuptua se i bëhej nder humanistes, nobelistes, shpirtbardhes, të voglës nga pamja, por me zemër të madhe dhe të dëlirtë, Nanës Tereze-Gonxhes shqiptare

Shkruan: Riza Elshani

14212120_1091072004313571_4617315239238711118_n

Nga sot Nana e Botës ka edhe një titull, titull që rrallë kush kishte privilegjin ta ketë – Shën Tereza! Sytë e gjithë botës sot qenë të përqendruar në Selinë e shejtë të Vatikanit. Nga gjithë ajo masë që asistoj në ceremoninë e shpalljes së shejtnisë, lumturimit të Nanës Tereza, si dhe me miliarda shikues anë e kënd të globit, me pjesëmarrjen e shumë krerëve të qeverive të shteteve në ceremoninë e sajë, Papa edhe zyrtarisht e deklaroi Nanën Tereza Shejntore. Ju bë nder Nanës Tereza, Nanës së madhe me shpirt të madh, e në të njëjtën kohë u nderua edhe Kombi më i vjetër i globit, ai shqiptar!!

Meqë pata rastin ta përcjelli transmetimin e ceremonisë, disa here gjatë transmetimit në programin e dytë shtetëror gjerman – ZDF, jo vetëm një here u përsërit gjeneza e Nanës Tereza. Me theks të veçantë shpjegohej se ajo vjen nga një familje shqiptare shkupjane . Ipej biografia dhe rrugëtimi i sajë si një adoleshente 16-17 vjeçe në rrugën e bamirësisë dhe humanizmit. Çuditë fakti se pse disa bashkëkombës nuk i gëzohen këtij fati që shumë nga popujt tjerë do na kanë zili për këtë nder që na u nda!?

SHËN TEREZA – Gonxhe Bojaxhiu nderoi një Komb të tërë me kontributin që tregoi dhe dëshmoj shpirtbardhësinë e sajë ku dhe Bota e civilizuar dhe qytetëruar nuk ja humbi mundin që dha gjatë gjithë jetës së vet!! Shën Tereza me shpirtin e sajë u prehtë në lumturinë e sajë në Parajsën e kopshteve dhe aromën e luleve që Zoti do i siguroj!!
AM IN !!

Hannover, 04. 09. 2016

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...