Published On: 15 Korrik, 2016

Në Straubing u mbajt Turniri Humanitar në fudboll të vogël!

Ndihmë për repartin e leokimisë në klinikën universitare të Prishtinës
maxhunsm

Maxhun Smajli

Organizuar nga një grup mergimtarësh të qytit të Straubingut të Niederbayernit me rrethinë u mbajt Turniri humanitar. Si gjithmonë, qëllimi i këtij Turniri humanitar ishte për t’iu dalur në ndihmë familjëve në krizë të thellë ekonomike e shëndetësore në Kosovë.
Në këtë Turnir humanitarë kanë marrë pjesë 10-të ekipe futbollistike, përfshi këtu edhe ekipin kroat “Kroacia” nga Straubingu. Ndeshjët u zhvilluan në një atmosferë vëllazërore, ku nuk pati as më të voglën përplasje. Edhe kësaj here si herave tjera, referët; Ilir Grajqevci, Hysen Bilalli dhe Shemsi Sfishta, bënë punën e tyre pa pagesë.

maxhunsmajlie
Pas ndeshjëve të shumta që patën ekipet mes veti, në vendin e parë u radhit “Kuq e Zi” nga Eggenfeldeni, në të dytin “Kroacia” nga Straubingu dhe vendi i tretë i takoj “Shqiponja” nga Landau an der Isar. Gollashënuesi më i mirë u shpall, Valdrin Bytyqi, i ekipit “Kuq e Zi”, ndërsa, portieri më i mirë u shpall Remzi Sinani i ekipit “Shqiponjat”.
Në emër të Këshillit organizativ, 20-të anëtarësh, foli Xhavit Luta, i cili mes tjerash tha: “ Turniri humanitar në këtë qytet ka filluar me 2014 dhe mbahet nga dy herë në vit. Krahasuar me herat tjera ku merrnin pjesë nga 15-të ekipe, në mesin e tyre gjermane, polake e turke, kësaj here morën pjesë vetëm 10-të ekipe. Na gëzon fakti se për herë të parë ka marrë pjesë ekipi kroat “Kroacia”, të cilët, si në sjellje poashtu edhe në zhvillim të lojës janë dalluar për mirë.
Për çdo Turnir humanitarë të më parshëm kemi grumbulluar nga 4000 evro. Mjetët e grumbulluara nga Turniri humanitar i fundit, i kemi derguar për të sëmurët nga Leokimia në Repartin e Leokimisë në Klinikën Universitare në Prishtinë. Edhe kësaj here kemi vendosur t’i dergojmë në të njëjtin destinacon- në Repartin e Leokimisë në KU të Prishtinës.
Mjetet grumbullohen nga shitjet e pijeve dhe gjërave ushqimore nga kuzhina tradicionale shqiptare, që përgaditën vullnetarisht nga nënat dhe motrat tona. Por, edhe nga donator vullnetmirë, që edhe kësaj radhe nuk kanë munguar. Enkas për këtë Turnir humanitar, nga Zvicrra ka ardhur Ilaz Maliqi, i cili ka dhuruar 340 evro. Pastaj, me 30 litra birrë na ka ndihmuar, gjermani, Josef Selmer, pronar i një lokali hotelier, Shefqet Rexhepi me 100 evro dhe Shukri Aliu e Mustaf Miftari me nga 50 evro”.
Ndërsa, në emër të ekipit kroat “Kroacia”nga Straubingu, për të përditshmën në gjuhën shqipe “Bota sot”, foli Goran Grgiq. “Është hera e parë që marrim pjesë në Turnire të tilla humanitare që organizohen nga shqiptarët. Kemi marrë pjesë me 12 lojtar dhe 25 simpatizues. Çdo gjë ka qenë mirë dhe, ne jemi shumë të kënaqur. Duke e parë vlerën e madhe të këtij Turniri humanitar, do mendojmë edhe ne të organizojmë një gjë të tillë, por do ta kemi vështirë pasiqë nuk ka shumë kroatë në këtë qytet me rrethinë”, tha mes tjerash, Grgiq.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...