Published On: 9 Prill, 2016

Në spitalin ushtarak në Sarajevë


  • A ishin demonstratat e ’81-shit të organizuara dhe kush ishin organizatorët? (13)

                     (Fletë të shkëputura nga Ditari im)   

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-intervista-e-fundit-e-sali-cekajt-tropoje-1998-serbet-jane-aq-te-dobet-aq-te-ligj-saqe-merren-me-pleq-e-me-plaka-audio/

http://www.shqiptari.eu/uzurpatoret-azem-syla-e-shukri-buja-paditen-nga-npb-video/

  •  Sinan Kastrati

 Në fund të janarit apo fillim të shkurtit të vitit 1982 mjeku i kazermës, shqiptar më dërgoi, me rekomandim në Sarajevë që të operohesha sepse në qafë më kishte dal një puçërr dhe ajo qe rritur… dyshonte se mos po infektohem. Emri i mjekut nuk më kujtohet.

Pas operacionit në spitalin ushtarak, më dërguan në një ambulantë specialistike më të vogël në kazermën “M. Tita” në qendër të Sarajevës, as 100 metra larg stacionit të trenit. Pas një javë dola edhe nga ambulanca e kazerma. Para se të kthehesha në kazermën time në Doboj, kisha qejf të shkoj deri në Rajllovac e ta vizitoj një ish nxënës dhe kushëri timin, Nazmi Sefer Kastratin. i cili studionte në një shkollë të mesme ushtarake dhe nipin, Musa Ramadan Hoxha nga Bellanica, djalin e dadës Zelfi. Dada Zelfi ishte çika e Shaqë Tushës, kushëriri më i afërt i Babës Imer dhe kojshiu i parë, me shtëpi.

Nazmi Sefer Haxhia dhe Musa Ramadan Hoxha, kadetë në Rajllovac të Sarajevës. Kush ishin këta kadetë?

 

Nga Sarajeva për në Rajllovac udhëtova me tramvaj. Pasi u lajmërova në kapi, një poruqnik mi mori shënimet dhe më pyeti kënd po e kërkoj. I tregova dhe pasi prita pakëz,  kohë të shkurtër, erdhi Nazmiu ndërsa Musa Hoxhën nuk e pash. Më thanë se është në teren. Si dukët poruqniku i kapisë në Rajllovac e  ka lajmërua shefin e OZN-ës dhe policinë ushtarake në Sarajevë se ku gjendem unë, prandaj edhe erdhi Fadil Alia me më “pa”.

Me Nazmiun shëtitëm nëpër pjesën e vjetër të qytetit të Sarajevës dhe hëngrëm bukë e pimë kafe turku në Bashq Qarshi. Dikur u kthyem në stacion të trenit sepse unë kisha me udhtua për Doboj e ai e kishte lejen deri në ora 24:00 të mesit të natës. I tregova Nazmiut se edhe baca Sefë (Sefer Haxhia, është babai i Nazmiut) e kishte kryer shërbimin ushtarak në Sarajevë dhe baba im (Ukë Imeri) e kishte vizitua, sikurse unë tash që kam ardhur me të pa ty.

Ishte një ditë që nuk e harroj. U knaqëm me Nazmiun. Sarajeva ishte qytet madh, i ndërtuar mirë por edhe pjesa e vjetër e qytetit ishte ruajtur, ashtu siq kishte qenë, si në kohën e Turqisë, me rrugë të ngushta e të shtruara në gurë, kalldrëm. Atë vit, më 1982, në Sarajevë mbaheshin Lojrat Olimpike, në skijim, në malet Jahorina.

 

Kush ishte Fadil Alia?

 

Derisa pinim kafe e lëngje dhe bisedonim me Nazmiun, në kafenenë e stacionit të trenit, erdhi Fadil Alia nga Drenica me dy ushtarakë të tjerë, në uniformë dhe u ulën në tavolinën tonë, pa i ftuar fare e as që na pyetën a me u ulur, si[ e do “zakoni”. Nuk e di as sot çka kanë qenë ata ushtarakë, shqiptarë, serbë apo të tjerë. Ata nuk kanë fol asnjë fjalë.

Stacioni i trenit në Sarajevë ishte stacioni më i mirë në ish Jugosllavi. Ne shkuam në katin e dytë të stacionit të trenit u  ulëm prej nga mund të shihnim pasagjerët në katin e parë.

Me Fadilin njiheshim si ushtarë në Doboj. Ai kishte qenë një gjeneratë para meje, gjenerata e prillit,1981, afro tre muaj para se unë të shkoja ushtar, në Doboj, qytet afër Banjallukes, në Bosnjë. Fadili kishte kryer edhe një kurs për oficere (rezervë) dhe kishte marr ”gradën” ushtarake, “mllagji vodnik” ndërsa pas kryerjes së shërbimit të rregullt ushtarak mund të ndalej në ushtri e të punonte si epror aktiv me gradën “stari vodnik”. Nëse nuk dëshironte të punonte në Armatën Popullore Jugosllave, merrte gradën e kapitenit rezervë. Ata që kryenin kurse për kadetë, në kohën kur e kryenin shërbimin ushtarak, ishin ushtarë besnikë ose ushtarë më të mirë e të dëgjueshëm ose i kishin të trijat bashkë. Fadili ishte ushtar besnik me mish e me shpirt, ushtar i asaj ushtrie, i ati regjimi… jugosllav, padyshim. Kur Fadili e kryente shërbimin ushtarak në Doboj, ushtarët shqiptarë ankoheshin dhe nuk dëshironin që te rrinin me të gjatë kohës së lirë, ditëve të vikendit ose të dilnin në qytet me te. Thjesht, ushtarët shqiptarë dyshonin se ai i lajmëronte te kapiteni i bezbednostit çkado që ndodhte me ushtarët SHQIPTARË dhe për këtë ai ishte më i privilegjuari te oficerët, eprorët e tij dhe dilte sa herë donte në qytet, pas dreke dhe vikendeve. Fadili, gjatë kohës së lirë shoqërohej më shumë me ushtarë të tjerë, jo shqiptarë. Dëshiroj që Fadil Alia, gjatë “luftës” në Kosovë, më 1998, 1999, të mos jetë angazhua si “oficer” në “uçk-në”, zonën e Drenicës, sepse ajo zonë nuk ka pas nevojë për më shumë “oficerë”.

Bajrami nga Kamenica

Një shqiptar me emrin Bajram, djalë besnik e trim i qartur, nga Kamenica (ka vdekur pasi e ka krye shërbimin ushtarak, mbiemri nuk më kujtohet) ishte burgosur si ushtar, pak para se me e përfundua afatin e shërbimit ushtarak dhe si dëshmitar kundër Bajramit në gjyqin ushtarak kishte qenë Fadil Alia, i cili e kishte e kishte përcjell (spiunua) Bajramin. Fadili e kishte incizua në shiritat e magnetofonit bisedën e Bajramit në një dyqan ushqimor të një shqiptari nga Maqedonia, në Doboj. Duhet thënë se pas vitit 1981, ushtarëve shqiptarë iu kurdiseshin kurtha vetëm e vetëm që shqiptarët të paraqiteshin si element turbullues në ish Jugosllavinë. Shumë shqiptarë ishin burgos me dëshmi të rreme e disa dhjetëra ishin vrarë ose vetëvrarë. Nga fshati im, Turjakë një ushtarë ishte vetëvrarë (“Ibrahim Isuf Kastrati lindi më 1962 në Turjakë të Rahovecit. Më 1984 mobilizohet në Garnizonin e Suboticës. Pas një përleshje ushtarësh Ibrahimi intervenon dhe shuan rrahjen por pasi kjo rrahje mes ushtarësh ishte e programuar nga policia sekrete Ibrahimi dënohet me pesë vjet burg të rëndë. Më 30 shtator 1987 vritet në qelinë e burgut në Pozharevc” (?)

Një tjetër ishte përjashtua nga akademia ushtarake, Nazmi Sefer Kastrati dhe një nip i Turjakës, Musa Ramadan Hoxha  nga Bellanica ishte vrarë në rrethana të pasqaruara, të gjithë pas vitit 1981.

Kur ka dalur Bajrami nga burgu ushtarak, unë isha në Strazhë në Donja Shaverlia dhe më lajmëroi Samiu nga Bujanovci i cili punonte në lidhje telefonike. U gëzova shumë. Samiu më tha se Bajrami është lirua nga burgu dhe ti ka lënë do para (e një amanet) që ia kisha dhënë unë për cigare para se të shkon Bajrami në gjyqin ushtarak. Bajramin, unë nuk e kam takua kur jam k`thyer nga strazha (Kur shkonim në “strazhë”, rrinim nga një javë. Ruanim objektet ushtarake. 2 orë bënim roje e 4 orë pushonim) . Bajrami kur lirohet nga burgu nuk shkon në shtëpi por shkon në Sarajeve ku Fadil Alia shërbente. Gjatë asaj kohe, Bajrami kishte banua një kohë të gjatë te një i afërm, deri sa e ka zënë Fadilin në qytet dhe është hakmarrë, e ka rreh deri sa e ka lënë për të vdekur.

Fadili më provokonte duke më pyetur: Pse Kosova duhet të bëhet Republikë?
Unë ia shkelja këmbën Nazmiut nën tavolinë që të mos fliste…. E dija se ai do te ketë pasoja. Dhe vërtetë, edhe tash ai djalë ka pasoja në shëndet ndërsa shoku i dhomës dhe i gjeneratës se tij, gjithashtu shqiptar, kadet i shkollës ushtarake në Rajllovc afër Sarajevës, Musa Hoxha, nga fshati Bellanica, nip i kushërinjve të mi më të afërm, djali i Dadës Zelfi, ishte vrarë. Dada Zelfi ishte çika e Shaq Tushës, kushëririt tim më të afërm për nga gjaku dhe fqinji i parë, Vrasja e tij nuk është sqaruar kurrë.

Nazmiu, pastaj…. sëmuret dhe pas tri viteve të studimeve, përjashtohet nga shkolla. Këto ishin dëmet dhe pasojat për ushtarët shqiptarë. Këto punë të flliqta i bënte Fadil Alia i Drenicës.

Fadil Alia i Drenicës më bënte edhe pyetje të tjera që ishin aktuale dhe shumë të ndieshme për kohën e të rrezikshme për ushtarët shqiptarë që shërbenin në APJ-në. Pas pak, deri sa ne ishim në “shoqëri” me Fadilin, erdhi një kapiten me dy policë ushtarakë dhe më arrestuan. Më mbajtën tërë natën në lokalet e policisë ushtarake, në ndërtesën e stacionit të trenit  në “dhomat e policisë ushtarake”.

Ky pra ishte Fadil Alia nga Drenica i cili kishte ardhur edhe te unë “me ma marue kulaçin”. Vijon – SHQIPTARI.EU

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. brukseli thotë:

    Te them te drejten edhe une isha ushtar po ne ate kazerm ushtarake te Dobojit dhe kam qen ne vitin 1982 dhe 93 dhe edhe mua me ka shpionuar i nejti person dhe kam qen rregullisht i ftuar ng arganet e sigurimit ushtarak nga nje nenoficer shqiptar dhe nje oficer Bosnjak me duket se quhej Sulejmanovic kur ai shqipari me duket e ka pasur emrin Nexhmedin e mbiemri nuk me kujtohet. Dhe te njetat peripeti kam kaluar por per fat te mir pa ndonje pasoj me te madhe por tortur psikologjike sa te duash per ju sinan nuk e di se cfar drejtimi ke qen por une isha ne drejtimin Pionerska Inzhinjeria po kam shpetuar fal transferit nga dobji ne foca dhe atje nuk ka pas nacionalizem dhe urrejtje si ne Doboj.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...