Published On: 10 Prill, 2016

Në shtatëmbëdhjetë vjetorin e rënies heroike të legjendës së Koshares Agim Ramadanit

 

Shkruan: Major Nazif Ramabaja

Figura shumë dimensionale e Agimit karakterizohej me veti dhe përkushtim për të bërë punë të mira dhe profesionale. Ai përveç që ishte prind i mirë, poet, piktor ishte edhe ushtarak i aftë i cili njihte doktrinën, strategjinë, operativën dhe taktikën e zhvillimit të operacioneve luftarake në kohë dhe hapësirë, ndërmarrjen e sulmeve atëherë kur më së shumti ju konvenonte forcave tona dhe ju sjellte dobi, ndërsa armikun e dobësonte duke i sjellur humbje të mëdha në njerëz, teknikë dhe moral luftarak.

Agimi i kaloi kufijtë klanor, krahinor dhe u bë i njohur në rrafshin nacional nga Zhegra e Gjilanit luftoi në Dukagjin shkuli gurin e kufirit i cili na ndau më se nji shekull, për ta realizuar planin e çlirimit të brezit kufitar, shndërruar kuajt në kamionë për logjistikë përcjellëse të mirëfilltë dhe vazhduar me operacione deri te arritja në Gjilan dhe çlirimin definitiv të çdo pëllëmbe dhe cepi të Kosovës.
“Lum po bën Karadaku, lum bëjnë trimat e Gollakut, lum bëjnë Gjocajt e Jasiqt, lum po bën fshati Junik, për luftëtarin e lirisë për piktorin e akademisë për oficerin Kosovar për martirin e vijë së parë…”

Vargjet e lartpërmendura janë inspirim dhe përshkrim i figurës së Agim Ramadanit, pas rënies heroike nga ana ime si figurë gjithëpërfshirëse dhe unikale.

Legjenda Agim Ramadani është hartuesi, përpiluesi i vetëm dhe realizuesi i planit për thyerjen e Kufirit shqiptaro-shqiptar luftën e Koshares në cilësinë e kryeshefit të shtabit të Brigadës 131-të me bashkëluftëtarët e tij Salih Çekajn.

Veprimtaria e tij deri tek vetëflijimi, me qëllim çlirimin dhe bashkimin u bë udhërrëfyes për gjeneratat e ardhshme dhe hyri në historinë më të re të Kosovës, për të mos vdekur kurrë…

 

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/komandantet-milionere-hajna-te-zhytur-ne-krime/

http://www.shqiptari.eu/kosova-e-vrare-nga-multi-milionerat-komandanta/

http://www.shqiptari.eu/ja-kush-eshte-politikani-me-i-pasur-i-kosoves-video/

http://www.shqiptari.eu/meda-e-thote-hajnine-shqiptaret-e-mesuan-nga-osmanlinjte-kur-erdhen-ne-ballkan-video/

 

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...