Published On: 26 Dhjetor, 2015
Bota |

Në Sarajevë planifikoheshin sulme për Vit të Ri

Njëmbëdhjetë ekstremistët islamikë, të arrestuar këtë javë në Bosnje, kanë planifikuar sulme për vrasjen e rreth 100 personave në Sarajavë, ka thënë prokurori anti-terrorizëm i Bosnjës, Dubravko Çampara.

Siç raporton Televizioni Shtetëror i Bosnjës, Çampara ka thënë sot se grupi ka planifikuar akte terroriste gjatë festimeve të Vitit të Ri.

Të dyshuarit janë arrestuar më 22 dhjetor, gjatë bastisjeve në disa pjesë të Sarajevës.

Pas arrestimeve, prokurorët u kanë dhënë gazetarëve një fotografi, e cila tregonte flamurin e grupit militant Shteti Islamik, të varur në murin e një banese në Sarajevë.

Vitin e kaluar, Bosnja ka miratuar ligjin që parashikon dënime me burg deri në 20 vjet për ekstremistët islamikë dhe rekrutuesit e tyre.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...