Published On: 4 Tetor, 2016

Në Porto, tri-katër ditët e para…, dhe të fundit!

  • Mbresa udhëtimi nga Portugalia – (2)

(Emri i këtij qyteti është i dëgjuar dhe i njohur në krejt botën, në rend të parë, si lima dhe nyje detare, e lavdishme që përfundon diku në legjendë. Por, unë nuk jam aty, për të ndjekur gjurmë legjendash!).

——————-

Bajram Sefaj

Fluturimi nga aeroporti Cointrin, i (krye)qytetit zviceran të luksit, të bankave dhe të biznesit, Gjeneva, gjithmonë fotozhenike, për në aeroportin Francisco de Sá Carneiro Airport, (që të dytë me veçimin International), të Porto-s së Portugalisë, vonoi një orë sipër, gjë që, për standardin dhe saktësinë astronomike të matjes se kohës, fill pas japonezëve, zviceranët, janë të dytët në botë, ndonjë anonim, sigurisht, provoj ta gatuaj në humor atë vonesë. U vonuam, me zë të lartë i foli ai bashkudhëtarit të vet, pasi që autoritet gjegjëse të aeroportit të Gjenevës, me kot, provuan të sajojnë një valixhe (lexo: thes a shportë, rrezesh dielli, për miqtë tanë në Portugali. Gazmorja nuk piu ujë. Nuk u shit. Nuk shkrepi asnjë rreze buzëqeshjeje në fytyrën e zymtë të asnjë udhëtari.
Pasagjerët u nisen të ngrysur e pa pikë humori as qejfi. Ajo ditë e gjysmës se dytë të muajit prill, ky vit, më parë ngjasonte në një ditë vjeshte të vonshme, se në një ditë pranvere të hershme. Nga qielli mrrolan dhe fare i pa çehre, pikonte një shi i imtë e i ftohtë që të brente së brendshmi. I vetmi ngushëllim për pasagjerë ishte se Gjeneva “ikte” një orë para kohës lokale në Porto, kështu që, përkundër të gjithave, atje në Porto, do të arrihet më kohë!
*
Një copë rruge të havasë, kur shiu pushoi dhe re e mjegulla u davaritën, një pjesë e udhëtarëve, shfrytëzuan nga rasti që nga qielli i përshkëllirë ta shohin, atë pjesë atraktive të Portugalie. Të tjerët fare të patrazuar e vazhduan gjumin. Sigurisht ata ishin jo kureshtarë nga se, si punëtorë krahu portugezë në Zvicër, këtë relacion e kalojnë (fluturojnë) në gjumë, e fluturojnë. Të ngratët ata!
*
Udhëtarët e tjerë që pesha e gjumit nuk kishte arrirë tua tretë kureshtjen, kënaqën tu’ pa bukuri përrallore natyrore, maja më e lartë në Portugali që, (shumë pastaj mësova) quhet Serra da Estrela dhe është e lartë 1993 metra mbi nivel të detit, (lexo: të oqeanit!) Si ata që e dinin, maja e kësaj bjeshke më të lartë në Portugali, kohë pas kohe, siç ishte kësaj herë kur muaji mars i këtij viti ishte më i ftohti në tridhjetë vjetët e mbrëmë, kokën ia mbulon shall i bardhë flokë bore, si në Sharrin, Tomorrin ose Thethin tonë ose në Rugovën tonë të vajit të lahutës e të këngës epike-kreshnike të burrërisë. Një fyell ndër male. Kujto Alpet shqiptare!
Nga lartësia e rrugës se havasë, jashtëzakonisht mbresëlënëse ishte panorama e gjerë (krejt) e Porto-s, kur e shihje të terin si në pëllëmbë dore. Përshtypje të thellë (gjithnjë
vështruar nga havaja, ose nga perspektiva e zogut!), shëmbëllen bukur ai përqafim (kafshim) i butë i lumit me të madh e më të gjatë të Portugalisë Douro që, në fakt, nuk është krejt i këtij shteti. Burimin (amën) e ka diku thellë në Spanjën-amë. E veçanta e tij, nga këndvështrimi i havasë, ishte se fitohej përshtypja e rreme (mashtrim optik!) se ky lum i lundrueshëm, ngjitej një përpjete të thepisur, për t’u derdhur në valët e trazuara (atë ditë prilli, ky vit!), të Oqeanit Atlantik! Është e mundur kjo! Përgjigja është: Jo, (mohuese), pa pikë vesveseje! (Kur pulëbardhat fluturojnë, thellë mbi qytet, siç ishte rasti atë ditë, kjo do të thotë se përmirësim moti nuk do të ketë shpejtë!). Këtë e dinin mirë, nga përvoja, banorët e Porto-s!
*
Pasi që nxitimthi lëshojmë aeroportin e Porto-s, që nuk është hiç më i madh as më solemn se aeroporti i Prishtinës, (le të dihet edhe kjo!), tash jam për midis Porto-s, si të isha “për midis pazarit të Durrësit”, të këngës se Fitnetës tonë legjendare. Nikoqiri im (emrin e të cilit do të ruaj me xhelozi deri në fund, sheqeri ruhet për në fund, sikurse mëson urtia e moçme universale në porosinë e saj!), sikur me thotë: urdhëro, Porto është i yti dhe jo pa krenari shton, tryeza e tij është e shtruar dhe është shumë e pasur. Para se t’i qasemi saj pasurie e bukurie, kur është e pakufishme, ndjek porosinë e t’zot’shpisë.
Për një çast hidhemi e shtegtojmë në para lagjen e Porto-s, në qytezën Rio Tinto, ku ai banon tani e dhjetë vjet më parë.
Në të vërtetë Rio Tinto nuk është vetëm një lagje rëndomtë, por, më parë mund të thuhet se është një krah, një qytet i tërë, brenda qytetit Porto, që, më në fund, Porto ia huazoi gjysmën e emrit krejt këtij shteti të lashtë, që, sot e gjithë ditën, quhet
P o r t u g a l i! Por, ekziston edhe një variant tjetër, ndoshta më i afërt me realitetin se si Portugalisë, njëmend, i mbeti emri që mban sot, Portugali. E shënoj atë motërzim:
Porto ia dha gjysmën e emrit Portugalisë. Në të vërtetë, fjala Portugal rrjedh nga emrat dy qyteteve të të dy brigjeve të lumit Douro në derdhjen e tij në Oqeanin Atlantik: Porto djathtas e Vila Nova de Gaia majtas, e në kohën romake, ngulimet, Portus e Cale (Gale)…PortusCale, Portucale, Portugale, Portugal.
*
Pasi që shpejtazi shfletojmë, në vija të trasha, historikun e pasur të Rio Tinto-s, dhe prekim pikat me interesante historike të tij, shpejt zbresim në sheshin qendror të Porto-s, saktësisht, para ndërtesës se prefektit të këtij qyteti që, s’e di pse, nga çasti i parë, mori emër të ri dhe, gjithsesi të përkohshëm, “shtëpia e Shpend Ahmetit”, ashtu është: të njeriut të parë të Prishtinës!
Tani e tutje, Porto më tërë historinë dhe lashtësinë e tij, është i yni! Problem është, nga cila anë t’i qasesh asaj tryeze të pasur që ky qytet ofron. Kjo është çështja!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...