Published On: 17 Tetor, 2016

Në mërgim


 • Neki Lulaj
   
 • Në mërgim

Në botë i degdisur ka ditë të bardha

Që janë të ngrohta si bora

në bjeshkë si dielli në vjeshtë

plot nostalgji…..si lodhja

Janë si argjendi mëngjeseve pranverore

Kur rrezon dielli mbi mështeknë

Hëna me duket se i përngjajnë nuses arbërore

E lulet shumëngjyrëshe në shpate shpërthejnë

Me bukurinë e tyre mahnitese të agimit

Me aromën e ftohtë në brigjet e mërgimit

Ka ditë  kur edhe kafeja bëhet më e  zezë

Mbi tavolinen e punës

e harron vehten në këtë botë të egër

E kaftjelli rri në çantën e bukës

thartohet e  kthehet në shtëpi pa e prekur..

Ka ditë të mundimshme me lodhje e stres

Ku nuk prek as erën e shtogut pranë dritarës së punës

Nuk ja ndien erën

As zogun e malit nuk e ndien këngën mes furtunës.

Janë përdtshmëria e mërgimit

Edhe diellin e harron që po ngroh ne verë

E në mbrëmje me rrobat e punës në shtëpi

Ulur në karrikë nga lodhja

Gjysmën e natës e bën duke u shlodhur në qetësi.

 Kjo është jeta dhe buka e mërgimtarit

E lyer me shtatë koret e djersës

Mes buzqëshjes së thartë, mes mundit e ma

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Rexhep Rifati thotë:

  Pa lexone ori rini se si e çmon poeti mërgimin,qnë për baltën edhe për këmishen e shkyer si qumsht i nenës i dukët ne atdhe edhe zalli.Abdaj nuk shënderrisë asklind dielli i atdheut se kurbeti e kla jetën shum te hidhur dhe shumë të shtrenjët.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...