Published On: 7 Janar, 2017

Në mbrëmje qitni në ujë bademe, në mëngjes hani! Rezultatet do t’ju MREKULLOJNË!

Mjekësia tradicionale kineze thotë që është shumë me rëndësi që gjatë natës të qitni në ujë bademe, ndërsa në mëngjes t’i hani të qëruara!

 Tanini i cili gjendet në lëkurën e bademit pengon trupin tuaj që të thithë të gjithë përbërësit, të cilët i ka kjo pemë arrore, transmeton Telegrafi.

Prandaj, para konsumimit qitni në ujë gjatë tërë natës dhe lëkura e hidhur vetë do të hiqet, ndërsa thartira nga lukthi juaj mund të merret me të gjithë përbërësit ushqyes të cilët i ofron bademi.

Bademet janë plot proteina, fibra, vitaminë E, kalcium, zink, fosfor dhe magnez, dhe vetëm pa lëvore të gjithë këta përbërës vijnë në shkëlqim të plotë.

Edhe ekspertët këshillojnë vetëm këtë mënyrë të konsumimit të bademit, mirëpo ata bashkë me këtë këshillojnë që t’i hani menjëherë sapo të zgjoheni, sepse rregullon tajitjen e thartirës klorhidrike në lukth, por edhe pengon djegësirën dhe problemet e tjera të tretjes. /Telegrafi/

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...