Published On: 28 Mars, 2016

Në kujtim të demonstratave të 11 e 26 Marsit të vitit 1981

 •                       (Fletë të shkëputura nga Ditari im)    

 “Jeta- nuk janë ditët që kanë shkua por ato qe ti nuk i harron” (P. A. P.)

Sinan Kastrati

Shkruan: Sinan Kastrati

Në vend të hyrjes

“Në shenjë nderimi e respekti për prindërit e mi, nënën Nazë e babën Ukë, gjyshin Imer Seferi e gjyshen Gjezide, familjarët e farefisin tim në Turjakë, disa nga pjesëmarrësit e atyre ditëve, për ish shokët studentë, mësues, ushtarë, ish të burgosurit e të izoluarit që ndajtëm bukën e kripën në qelitë e burgjeve të Prishtinës, Ferizajit e të Tuzllës, bashkë, që fjetëm nga dy e tre veta me një syngjer e u mbuluam me nga një batanije, dashamirë e miq që më ndihmuan moralisht, kur kisha më së shumti nevojë afro 11 vite, 1981-1992. Ndihem krenarë që i pata e i njoha për së afërmi, punova me ta, pa kursyer djersë, mund e kohën dhe mësova nga ta, më shumë se si duhet mësuar e punuar me rend, për vend e me mend. Atyre që kanë vdekur, dheu i Kosovës iu qoftë i lehtë, ndërsa të gjallëve, Zoti i ndihmoftë!” Disa prej tyre evokohen në këtë rrëfim personal, me synimin që të hidhet pak dritë mbi ato ngjarje dhe veçmas mbi rrethanat e rënda në të cilat u gjenda pas arrestimit tim, pas pjesëmarrjes në demonstratat studentore e popullore të 1981.

35 vjet nga demonstratat e Marsit 1981

 U bënë 35 vjet që kur në Prishtinë, në qytetin e studentëve u mbajtën demonstratat e njohura si Demonstratat e Pranverës së vitit 1981, që i dridhën themelet e Jugosllavisë, të lëmuarës së Ballkanit. Fjala është për ngjarjen më të madhe të pasluftës së Dytë Botërore në Kosovë, e cila i kundërvihet Jugosllavisë komuniste, trashëgimtare e ish Mbretërisë Serbo- Kroato- Sllovene (të themeluar më 1 dhjetor 1918.)

Trazirat në kryeqendrën e Kosovës ndodhën pas vdekjes së Titos (E diel, 4 maj 1980).

Çarja e parë ndodhi në Kosovë, në Mars e Prill të vitit1981, ndërsa konfliktet e lufta u përhapën edhe në pjesët tjera të ish Jugosllavisë, për të mos u ndalur deri në shkatërrimin dhe shpartallimin e krejt asaj që ishte ndërtuar për më shumë se 50 vite.

“Erërat” demokratike dhe ndryshimet në Evropën Lindore, që thuhet nga “historianët” se kanë fillua më së pari në qytetin Gdansk me Solidarnostin (Solidarnosc) të udhëhequr nga Leh Valesa (Lech Walesa), në Poloni, nuk është e vërtetë. Ato “erëra” e ato ndryshime kanë fillua në kryeqendrën dhe qytetin univerzitar të Prishtinës, në Kosovë, e pastaj, afro një viti më vonë kanë fillua në Poloni… për të vazhdua në Rumani  e për të kulmua me rrëzimin e murit të Berlinit. Ky gabim, ka mundësi të përmirësohet edhe tash.

Si i pash unë, si pjesëmarrës, demonstratat e 11 dhe 26 Marsit 1981, në Prishtinë?

Demonstratat e 11 e 26 Marsit atëherë e tash, janë komentua në mënyra të ndryshme nga njerëz me profesione, dije e bindje të ndryshme politike e ideologjike, klane apo kaste interesash të ndryshme, grupe, organizata (marksiste, leniniste … e të djathta), parti politike e shtete (të ndryshme), me sisteme të “njëjta” e të  ndryshme si në Shqipëri, nga PPSH-ja e Enver Hoxhës, që Ne në Kosovë e dëgjonim nëpërmes valëve të Radio Tiranës, “Zërin e Popullit” po ashtu edhe në Kosovë e Jugosllavi.

Ndryshe dhe fare pak janë komentuar apo përkrah nga shtypi i huaj dhe kancelaritë evropiane e me gjerë, për arsye se, Jugosllavia “Socialiste” me politikën e saj të Mosinkuadrimit, kishte ndikim të madh e simpati në botë, si në shtetet afrikane, aziatike dhe neolatine dhe përgjithësisht, në Botën e Tretë. Gjithashtu, element i rëndësishëm ndikimi ishte edhe fakti se, demonstratat përveç karakterit kombëtar, ishin të ngarkuara edhe me ideologji staliniste të Enver Hoxhës. Një numër jo i vogël i njerëzve, demonstratat e 1981-shit i kanë gjykuar edhe si, jo fort të dobishme, e mbase edhe të dëmshme, dhe kjo ka ndodhur nën  ndikimin e bindjes se, demonstratat kishin ndërprerë zhvillimin e  gjithëmbarshëm të Kosovës në të gjitha fushat e jetës e sidomos në ekonomi, arsim e kulture, që kishin shënuar një ngritje dhe rritje të mirë dhe, siç ndodhi me Universitetin e Prishtinës, Institutin Albanologjik, Akademinë e Shkencave, Radio Televizionin e Prishtinës (RTP-në), në gjuhën shqipe, Shtypin. Gazeta “Rilindja” me dhjetëra botime të tjera gazetash e revistash letrare e shkencore, kulturore e arsimore, (NBG) ndërmarrja botuese e grafike e librit etj, që me demonstratat  e vitit 1981 jo vetëm që stagnuan, por u kthyen prapa.

Të gjitha këto ishin fituar me mund, djersë e gjak gjatë disa vjetëve (… decenieve) e ishin kurorëzuar me Kushtetutën e vitit 1974.

Mirëpo, është e vërtetë se, të gjitha këto nuk ishin të mjaftueshme, plotësisht arsyeshëm, sepse shqiptarët që ishim kombi i tretë në ish Jugosllavi, trajtoheshin si kombësi, pra konsideroheshin si minoritetet. Prandaj, moskënaqësia e shqiptarëve ishte e arsyeshme, gjë që edhe u shpreh në demonstratat e Marsit e të Prillit të vitit1981.

Demonstratat e para, E mërkurë, 11 Mars 1981

Pikërisht në ditën e mërkurë më 11 Mars 1981, pasi e kreva punën, ku punoja si mësues letërsie në fshatin Lubizhdë komuna e Rahovecit, udhëtova për në Prishtine. Fjetë te Izedin Krasniqi në Konviktin nr. 3, ku ai banonte, (Izedini është vëllau i vogël i Milazim Krasniqit, shok e mik imi që nga fillimet e studimeve, 1975, tash profesor fakulteti dhe shkrimtar. Është autor i disa librave nga fusha e letërsisë, gazetarisë dhe … publicistikës).

Në mbrëmje, pasi hëngrëm darkë në mensën e studentëve, kur po dilnim jashtë, dëgjuam zhurmë të një grupi të studenteve, brenda në mensë. Ata kishin gjuajtur pjatat e ushqimit për tokë, me ankesën se gjella dhe përgjithësisht ushqimi ishte i dobët e pritjet për me marr ushqimin ishin të gjata

Bindja ime (atëherë e sot), është se, ushqimi në mensën e studentëve në Prishtine ishte  i mirë dhe i shijshëm. Kishte më tepër se dy, tri lloje të gjellës dhe studentët mund të zgjidhnin, si pasul, lakra, patate, oriz … me mish, bukë, sallatë, kompot … që servoheshin nga një personel i vyeshëm, shumë profesionistë, njerëz të ndershëm e shumë të sjellshëm me studentë …

Grup i vogël i studentëve të pakënaqur, shpejt u rrit, filluan t’i bashkëngjiten edhe studentë të tjerë, të rinj, qytetarë të rastit dhe banorët rretherrotull mensës së studentëve. Në udhëkryqin që lidhte rrugët kryesore në drejtimet Spital- Qendra Studentëve- SHLP-ja, Fakult. Juridiko- Ekonomik…. dhe rruga tjetër që lidhte Bregun e Diellit -QS- Fakultetin Filozofik, Institutin Albanologjik, drejtimi i F. Kosovës, para Mensës së Studentëve, diku, rreth orës 19.00 të mbrëmjes së Mërkurë, më 11 Mars, numri i të pakënaqurve u rrit dhe tubimi mori kahjen e një proteste të mirëfilltë. Vijon / SHQIPTARI.EU

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Thaqi / Gjakova thotë:

  Përshëndetje I nderuari z. Sinana Kastrati. Nuk të kemi quajtur kotë ” Arhivë e gjallë “….. Me kënaqësi dhe padurim presim shkrimet e tutjeshëm / hapjen e arhives…. Përshëndetje nga M. Thaqi ( Gjakova )

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Mal Uka thotë:

  Hyrja e shkrimit me fjalet aq te zgjedhura i bane nere
  jo veq Turjakes e shkove, miqve e dashamirve ,bashkevuatesve e perjetuesve te kohes se sikletshme Por ma shume se gjitecka i ban nere ndertimit aq te sinqert e te shendetshem te vetautorit Sinan Kastrati ! Me plot deshire do e percjell ket fejton shkrimesh qe me syrin e ndjenjen kritike Sinani nuk i ep lak te vertetes siq shihet nga pjesa dermuese e njerzve te kohes te liruar nga interesi vehtanak por me deshira e veprim te sinqert per te miren e te ardhmes qe deshtoj ne ate kohe e po tapallon edhe sot ! Rrespekt per autorin e shkrimit M.U

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...