Published On: 26 Shtator, 2016

Në kujtim të AKADEMIK GJELOSH GJOKAJT

  • Piktori shquar Gjelosh Gjokaj dhe poeti Neki Lulaj

Sot në orët e mëngjesit të ditës së Diele, 25.09.2016 pushoi së rrahuri zemra e akademikut Gjelosh Gjokaj. Piktori Gjelosh Gjoka i lindur me (1933-2016) në fshatin Milesh të Malësisë së Tuzit ishte anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës dhe njeri ndër piktoret me të afirmuar europian. Prej vitit 1983 jetonte në Augsburg të Gjermanisë por një pjesë të kohës e kalonte edhe vendlindje në Milesh.

Takimi im me të ishte i ngrohtë. Ai rrezatonte një ngraohtësi akademiku me kulturë europiane. Ishte shumë komunikativ dhe i afërt. Le ti pushoj shpirti mes engjëjve, kurse vepra e tij madhore nuk do të vdesë kurrë, do të jetoj aq sa do jetojnë shkronjat e alfabetit të Manastirit.

Maestro

Maestro….
mes stuhive
të kësaj jete
për një tejjetë jetës
Eh sonte
më mungon ngjyra
më mungn fjala
më mungon forca
si ta mund atë
jam bërë memec
e piktura jetime
ku ta gjej të bekuarën
cilin diell ta shpupurish
cilën mendje ta gërvish.
apo kujtimet..
le të jetojnë me krenarin e dikurshme
mbi rrudhat e mendjes
maestro,…

Neki Lulaj

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...