Published On: 26 Qershor, 2016

Në Konsullatën e Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Munih u hap ekspozita me fotografi nga lufta e fundit e Kosovës

                                                         

magjuni56

Maxhun Smajli 

Munih, 25 qershor – Në hapsirat e objektit diplomatik të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Munih, në shenim të 17-të vjetorit të çlirimit të Kosovës, Biblioteka Popullore Shqiptare “Prof. Mark Krasniqi”, që vepron në Pilsting të rajonit të Niederbayernit të Gjermanisë, ka hapur ekspozitën me fotografi nga lufta e fundit e Kosovës me Serbinë.

Kësaj here, nga fondi i përgjithshëm i fotografive të luftës, janë prezantuar 32 sosh, të realizuara në prill dhe maj të vitit 1999, ku përfshijnë hapsirën mes pjesës veriperëndimore të Mitrovicës dhe pjesës veriperëndimore të Skënderajit: kryesishtë nëpër Malet e Gërmoves dhe Brusit.

Për të marrë pjesë në hapjen solemne të kësaj ekspozite kishin ardhur bashkatdhetar të shumtë nga qytete të ndryshme të Gjermanisë, Shqipëria, Kosova dhe Amerika; Kryegjyshi Botëror i Bektashive, Dede Baba Edmond Brahimi, Prof. Dr. Zymer Neziri, Prof. Dr. Rexhep Rexhepaj, Inge. Dip. Deli Balidemaj, Mullah Xhevat Kryeziu, Salih Cacaj, vëllezërit Seferi etj. E pranishme ishte edhe shtëpia informative shtetërore, Radotelevizioni i Kosovës.

Për Konsullin e Përgjithshëm të Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës, ztr. Naser Idrizin, organizmi i kësaj ekspozite në hapsirat e këtij objekti diplomatik ngjallë një ndjenjë të fortë dhembjeje dhe krenarie. “ Këto fotografi janë një ndjenjë e fortë dhembjeje, sepse na kujton vuajtjet e mëdha të popullit tonë. Ne, sot shënojmë përvjetor të lirisë dhe i gëzohemi shtetit tonë dhe rritjes sonë të vazhdueshme. Fokusimi i atyre momenteve nga fotoaparati i reporterit të luftës, z. Maxhun Smajlit, kanë mbetur në histori, si kujtesë e gjallë e tërë asaj golgote, që kombi shqiptarë përjetoj në fund të shekullit të kaluar”, tha mes tjerash, ztr. Naser Idrizi, Konsull i Përgjithshëm.

Ndërsa, për Kryegjyshin Botëror i Bektashive, Dedo Baba Edmond Brahimi, këto fotografi tregojnë ngjarjet më të rëndësishme të luftës së Kosovës dhe tregon gjenocidin që është bërë mbi popullin tonë.

Prof. Dr. Rexhep Rexhepaj, mes tjerash tha: “Ishte kënaqësi të jem prezent në këtë ekspozitë kaq të begatë dhe domethënëse të historisë më të re të shtetit të Kosovës”.

Për rendësinë e kësaj ekspozite foli edhe atdhetari, Mullah Xhevat Kryeziu, i cili mes tjerash, tha: “Kjo ekspozitë e Maxhunit na pasqyron më së miri heroizmin e popullit shqiptarë karshi gjithë atyre represaljeve. Kjo është historia e jonë, sa e dhembshme, po aq edhe krenare. Zoti e shperbleftë autorin Maxhun Smajli për kontributin e dhënë në intertes të kombit shqiptarë. Jam krenar që e njoha prej kohësh veprimtarinë e tij të madhe për atdhe e popull”.

Në fund për mysafirët e ftuar dhe për vizitorët, stafi i Konsullatës së Përgjithshme të Republikës së Kosovës dha një koktej rasti. Ekspozita është e hapur gjatë tërë muajit qershor.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...