Published On: 20 Gusht, 2016

Në kapitalizëm brekët ulen më lehtë, se sa të ndritet mendja


Ida Nurçe

U ula te shkruaj disa rreshta. Dua te bej nje thirrje, por s’di kujt. Ketu te gjithe jane te shurdher. Duke filluar qe nga prinderit, te cilet harrojne qe kane femije. Pergjegjesia e tyre eshte me poshte se zero, lere me kerkesa e llogarise dhe eduakata familjare, e cila nuk ekziston me si koncept. Duke kaluar te femijet (te rinjte), te cilet i kenaqen pasurise se prinderve duke mos punuar asnje dite te vetme ne jete. Duke shetitur te gjithe club-et e Tiranes e duke shitur pordhe larte e poshte me leke te prinderve. Madje me makina luksoze e me smartphon-a te fundit i bejne karshillik te gjitheve, atyre qe kane dhe atyre qe nuk kane.

I shajne ata qe nuk kane, i ofendojne sepse deliri i tyre i madheshtise fillon nga hija e prinderise. Vajzat genjehen. Iu “sulen” te pasurve, te lyera, te fryra, te manikinizuara, per te pasur edhe ato. Gjithcka duket aq e thjeshte. Madje ato shpesh bien pre e barkderrave dhe kokerrjepurve per te pasur nje iPhone te dhjere. Behen dashnoret e tyre. Ndajne edhe familje. Lene edhe femije jetime me babe gjalle. Nuk iu ben fare pershtypje, sepse eshte kohe kapitalizmi dhe breket ulen me shpejt se sa mund te ngrihet mendja. Ne fillim behen me iPhone, pastaj me makine, pastaj me shtepi, por ne fund mbeten injorante, sa te gjithe mund te tallen me to. Behen lecka te perdorshme aq lehte, madje disa edhe nje perdorimshe fare.

Por jeta e bllokut te terheq aq shume dhe nuk ka asgje me te bukur se sa te shesesh pordhe ne ate hale injorantesh dembela. Gjithcka, per te cilen jetojne eshte fama mes te perdalash dhe te fortesh pa breke ne bythe e ma familje te shkaterruar. Duke vazhduar te shteti, i cili hap shkolla ku japin mesim te paarsimuarit. Ata te cilet edhe shkollen e tyre e kane marre ne privat duke shitur lopet e delet, perseri te babait.

Madje edhe ajo qe e drejton institucionin me te larte te arsimit te ketij vendi ka marre nje diplome ne nje universitet te tille, por nuk e di se cfare ka shitur i ati. Nje katrahure dhe nje shoqeri e degarduar e etur nga mungesa e informacionit. Nje karvan qe ecen me sy mbyllur drejt nje grope muti.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Malli per Shqiperine, per token meme mu rendonte cdo dite e me shume nemendje dhe mbi supe.Mendoja se a do te kame fate ta shkeli token shqiptare nji dite ….dhe dita rasteshisht erdhi me 1992 kure nji dite u ndodha ne Tuz te Malit te Zi.Kaluam lehtesisht kufirin bashke me udheheqesin nga Shkodra me emrin Petrit i cili fillimisht na qoi ne qender te Koplikut e pastaj ne Shkoder.Nga Shkodra te njejten dite arrijtem ne Tirane dhe te nesermen drejt e ne festivalin e valles dhe kengen shqipe ne kalane e Beratit.Ne Shqiperi qendruam rrafsh 13 dite.Pere keto dy jave kohe sa qendruam ne Shqip.e vizituam , Fierin , Vloren , Lushnjen, Durresin , Tiranen , Krujen dhe Shkodren.
  Kahe shkuam pame te njejtat shkatrrime dhe rrenime …se gjoja kete apo ate e paska ndertuar Enveri dhe se duhej te rrenohej por , mbi te gjitha, kahe shkuam degjuam tregime dhe biseda rrenqethese qe ate kihe ligjika ime se japte dot…. , se si filan kr.i komitetit te Qarkut paska dhene urdher qe ne nji koperative ose sektor te saje te dergohet e vetme ne pune nji nuse e sapomartuar kurse ky fare kr.i komitetit bashke me shoferin ia derginte nuses ushqimin dhe….kuptohet .Burri i nuses se re edhepse e dinte cfare po ndodhej , nuke kishte guxim te kundershtoje urdhrin e kr.te komitetit.Tregime te ngjajshme kishim degjuar me dhjetra dhe qindra per 13 dite dhe gjitha flisnin per sjellje amorale te strukturave udheheqese te partise se punes ose thjeshte , cdo gje qe pame dhe degjuam kishte lidhje me moralin e ceket te udheheqeseve meshkuj dhe femrave te cilat sipas bashkebisedueseve, nji shtrese e gjinise femrore ishin thuajse pa breke.Ne Kosove ishin raportet krejtesisht ndryshe dhe sa i perket kesaje teme kishte nji kod etiko-moral qe respektohej Keshtu qe e nderuat Ida , e vertet eshte kjo qe ju thoni per moralin e kapitalizmit por, ponjashtu eshte e vertet se edhe kohen e kumunizmit situata e moralit te ceket ponjashtu ka qene e theksuar.Turi i njeriut ne kapitalizem eshte shume me i relaksuar se truri uniforme i komunizmut andaj dhe kaputalizmi nuk kapitullon kurr sikur kapitulloi komunizmi sepsre kapitalizmi gjithmone do te gjeje shtigje dhe forma te reja te egzistimit te tij gje qe komunizmi me ate tru uniforme dhe kufizuar qe kishte nuke rezistoi me shume se 40 vite
  Gjithesesi ju pergezoj per kete shkrim te qeluar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...