Published On: 10 Prill, 2016

NË GUSHËN E PUSISË

  • Pikturë “Udha e shkronjave” nga Demush R. Avdimetaj

Nga Neki Lulaj

NË GUSHËN E PUSISË

Patkonjtë e myshqeve ecnin
si në thua mbi gurët e bjeshkës
Natës i bënin zhurmë leqeve
e udha e shkronjave mbi rrasa lëshon xixa.

Tok zbresin qafalik rrugës së ujkut
për të provuar fjalët e kujtesës
Nata e verbër hapte veshët
në terrin e pusisë tek vinte dita..

Prita u bë makth në pyllin e ujqve
ku dëneste rruga e zezëditës
E presin udhën e shkronjave e Dhaskal Thodrin
që nga Allamania po kthehej.

Me arkat mbi mushkat e
me shkronjat e arta, binjake të dritës
Me ca frushkuj shpirtiku
vegjëlia e kombit do ushqehej.

Çudia ndodhi kur hënën
e mashtroi një sy gjumi i parë
Dhe dora turkoshake do ia
nxirrte shpirtin e lirë dritës së zjarrit

Sokllimën e mallkuan lisat, lugjet e krojet,
zanat zogjtë pa gojë e pa dëshmitarë
Si ia plaçkitën arkat e ia gllabëruan dashurinë
djersën shpirtin e mallin e zharrisur mërgimtarit

Në lugun e mullarit në rrëmore
gulçon dhimbshëm thagma e jetës
Se rruga e  piraterisë është
blanë që lidh prangat rrathë-rrathë.

Gjeniut i pulitën sytë me shkronjat
që ishin dhuratat më të shtrenjta
Ta hapë farën e dijës për shqiptar
e djersën e kulluar për një varr të bardhë…..

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...