Published On: 5 Mars, 2016

Në “Epopenë e UÇK-së” u flijuan 59 dëshmorë. Ja emrat!

Lufta heroike e familjes Jashari, e cila me hovin më të madh kundrejt forcave serbe, u zhvillua përgjatë tri ditëve rresht: 5,6 dhe 7 marsit të vitit 1998, ishte një hap tejet i madh drejt lirisë së Kosovës.

Në këtë betejë, të njohur si “Beteja e UÇK-së”, sipas Komisionit për Verifikimin e Kategorive të Luftës (të publikuar në prill të vitit të shkuar), kishin rënë gjithsej 59 dëshmorë, raporton GazetaBlic.

Më poshtë i gjeni të gjithë emrat e familjes Jashari, të cilët flijuan jetën për lirinë e Kosovës:

1. Adem Sh. Jashari -Prekazi i Poshtëm

2. Adile B. Jashari -Prekazi i Poshtëm

3. Afete H. Jashari – Prekazi i Poshtëm

4. Afije A. Jashari – Prekazi i Poshtëm

5. Ajvaz K. Jashari – Prekazi i Poshtëm

6. Ali R. Jashari – Prekazi i Poshtëm

7. Avdullah Z. Jashari – Prekazi i Poshtëm

8. Bahtije M. Jashari -Prekazi i Poshtëm

9. Beqir B. Jashari – Prekazi i Poshtëm

10. Besim H. Jashari – Prekazi i Poshtëm

11. Blerim H. Jashari – Prekazi i Poshtëm

12. Blerim Z. Jashari – Prekazi i Poshtëm

13. Blerina H. Jashari – Prekazi i Poshtëm

14. Bujar Z. Jashari – Prekazi i Poshtëm

15. Elfije S. Jashari – Prekazi i Poshtëm

16. Elheme U. Jashari – Prekazi i Poshtëm

17. Faik T. Jashari – Prekazi i Poshtëm

18. Fatime H. Jashari – Prekazi i Poshtëm

19. Fatime S. Jashari – Prekazi i Poshtëm

20. Fatime Xh. Bazaj -Tërstenik

21. Feride R. Jashari – Prekazi i Poshtëm

22. Fitim A. Jashari -Prekazi i Poshtëm

23. Hajrije Z. Jashari – Prekazi i Poshtëm

24. Hajzer Z. Jashari – Prekazi i Poshtëm

25. Halil B. Jashari – Prekazi i Poshtëm

26. Halit I. Jashari – Prekazi i Poshtëm

27. Hamdi S. Jashari – Prekazi i Poshtëm

28. Hamëz Sh. Jashari – Prekazi i Poshtëm

29. Hamide A. Jashari – Prekazi i Poshtëm

30. Hamit H. Jashari – Prekazi i Poshtëm

31. Hanife Z. Jashari – Prekazi i Poshtëm

32. Hidajete R. Jashari – Prekazi i Poshtëm

33. Igball R. Jashari – Prekazi i Poshtëm

34. Igballe R. Jashari – Prekazi i Poshtëm

35. Isak F. Halili – Duboc

36. Kajtaz M. Jashari 000531 Prekazi i Poshtëm

37. Kushtrim A. Jashari 004156 Prekazi i Poshtëm

38. Lirie H. Jashari 004161 Prekazi i Poshtëm

39. Mihrije F. Jashari 000778 Prekazi i Poshtëm

40. Murtez Z. Jashari 000779 Prekazi i Poshtëm

41. Nazmi Z. Jashari 004114 Prekazi i Poshtëm

42. Osman Sh. Geci 000617 Llaushë

43. Qazim O. Jashari 004115 Prekazi i Poshtëm

44. Qerim H. Jashari 000833 Prekazi i Poshtëm

45. Ramiz S. Jashari 000761 Prekazi i Poshtëm

46. Sabrije Z. Jashari 000777 Prekazi i Poshtëm

47. Sadik H. Jashari 000768 Prekazi i Poshtëm

48. Salë Sh. Jashari 000757 Prekazi i Poshtëm

49. Selvete H. Jashari 004158 Prekazi i Poshtëm

50. Shaban M. Jashari 004152 Prekazi i Poshtëm

51. Shahin Q. Jashari 000834 Prekazi i Poshtëm

52. Sherif B. Jashari 004109 Prekazi i Poshtëm

53. Sinan R. Jashari 001797 Prekazi i Poshtëm

54. Smajl A. Jashari 000516 Prekazi i Poshtëm

55. Smajl Xh. Bazaj 000759 Tërstenik

56. Ukshin Q. Jashari 000832 Prekazi i Poshtëm

57. Valdete R. Jashari 004167 Prekazi i Poshtëm

58. Zahide Sh. Jashari 004154 Prekazi i Poshtëm

59. Zarife B. Jashari 004165 Prekazi i Poshtëm

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal Uka thotë:

  ^Letra e ka durimin dhe bane edhe fantazine e njeriut qe kur don e deshiron ta shprehe mendimin rreth ngjarjeve e personave perdore epitete qe realitetin e bejne te pa prekshem deri ne pakuptim ! Adem Jashari si shqipetar iu ka
  kundervu regjimit fashist serb ! Me disa akcione ka nxerr hak Si Ahmet Delija per Halil kojshine !Kur thuhet komandant duhet ti shifet ushtrija dhe beteja e ushtrise
  se tij qe ne realitet merr kuptimin e gjeneralit te ushtrise se vdekur Ushtrija e Adem Jasharit ishin Daja
  osman , Baba Shaban baca Hamze me quna gra e femij qe
  nga shtepija e vet nuk kishin ku te shkonin Qendresa e Ademit ne pragun e shtepise ia qet faqen e zeze serbise
  Kur nje ushtri me krejt arsenal , armatim te rane ,Tenka
  e ajroplan bombardon familje ne fashat ! Pra Adem Shabani
  U vra vet me familje e kusheri Por vrasja e tij eshte vorri
  i serbise ! Aty vdes serbija Ndersa Ademi behet simbol i
  mosdurimit gjithepopullore Simbol i mbrojtjes se pragut te shtepise POr edhe simbol i botes demokratike qe detyrohet ne fund edhe ta bombardoj serbine fashiste
  Ndersa keta komandantet e hoteleve e shtabeve te mshefta
  Ne pervjetor Ademin e Quajn Komandanti Legjendar Per ti thane popullit nje rrene te madhe se keta ishin komandantat e komandantit qe luften e kan pare ne TV dhe pasunine e krijuen nga djersa e qytetarve qe luftes i dhan gjak ,jete malle dhe ngelen te mashtruar prej ,,Kryekomandantve”te komandantit pa ushtri te Madhit Adem Jashari Paqet lavdi e rahati ne dheun ku u rriten e tani pushonjne te radhitur njeripran tjetrit ne parkun e
  kujtimit e dhembjes shqipetare per ta !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...