Published On: 10 Qershor, 2016

Në debat ne nuk rrëzojmë njerëz nga historia

 

Nuk pretendoj qe kam gjithnje te drejte ne komentet e mia, perpiqem te jap nje mendim ndryshe nga te tjeret per te gjalleruar debatin, dhe thene te drejten ne cdo bisede perpieqem te jem ze opozitar, nganjehere jam edhe anarkist, nuk jam lojalist partiak, por perpiqem qe mos te fyej askend perosnalisht, ngase debati pastaj banalizohet, dhe nuk ia vlen as te debatohet…

Ne debat ne nuk rrezojme njerez nga historia, as qe i vendosim, te bemat e tyre jane te medha ne krahsim me fjalet qe flasim ne.., por duhet te kuptojme nje gje ne demokraci secili person publik i nenshtrohet veshtrimit kritik, ne nje kohe njerezit ngriten, ne nje tjeter bien, por ata mbeten perhere pjese e historise… vetem shkenctaret jetojne pergjithmone. ngaqe ata perqojne vlera univerzale per njerezimin…

Çdo periudhe duhet te gjykohet ne kontekst te kohes, kultura e afirmuar e pas viteve te 90-ta e me vone ishte shume relaksuese dhe shume unifikuese, edhepse nen okupim klasik, me vone faktori shqiptar u disperzua neper shume parti politike, duke mos pasur asnjehere nje politike afruese dhe perbashkuese me ate te shtetit shqiptare…

Te gjitha levizjet e mevonshme ishin lideriste, dhe njera kohe mundohej ta zbehe tjetren.. nese vehen ne spikame leshimet e caktuara ne politiken shqiptare ato nuk jane edhe demtuese, por here-here i lirojne njerezit nga emocionet, sepse politika eshte interes i grupit, qe te tjeret te gjejne veten si pjesez e atij interesi, pra nuk eshte vetem ekip i sportit qe duhet te simpatizohet me kokefortesi gjate garimit,,,. prandaj debati i hapur i bene njerezit me “open mind”…

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...