Published On: 10 Korrik, 2016

Në çka beson Mehmet Kraja? Flet vet akademiku

Akademiku Mehmet Kraja ka arritur që të ngjallë një debat të zjarrtë me shkrimin e tij “Letër myslimanëve të Facebook-ut” duke u bërë objekt i shumë sulmeve në rrjete sociale.

Madje ai është cilësuar nga shumë komentues edhe si një ateist ose i pafe.

Por vet Kraja nuk e ka të përcaktuar besimin fetar. Ai në një intervistë të dhënë në tetor të vitit të kaluar kishte thënë se besimi është diçka të cilën kurrë nuk do ta kuptojnë për të.

“Është çështje shumë personale, dhe s’keni me mujtë kurrë me e ditë këtë punë”, thoshte Kraja, në një intervistë për emisionin “Komiteti”.

“Mund të jem edhe ateist, edhe nuk është asgjë e shëmtuar të jesh ateist”, thoshte Kraja.

Kraja për shkrimin e fundit është akuzuar edhe si akademik i cili “është vonuar të ngrejë zërin kundër ekstremizmit fetar”.

I pyetur mbi deklarimin e kryeimamit të Kosovës, Naim Tërnava, se ai udhëheqë 2 milionë mysliman të Kosovës, Kraja, kishte qeshur.

“Më batë me qesh, zakonisht se dëgjoj, por problemi nuk është a e dëgjoj apo jo, problemi është se ai krijon iluzion, sigurisht. Nuk mundet me fol kurrkush në emër të besimit, sepse është shumë individual dhe personal. Mund të flasësh për organizimin fetar, dhe është përfaqësuesi i atij organizimi.  Besimi është çështje individuale. Kurrë nuk do ta dinë se çfarë besojnë kosovarët. Nuk mund ta dinë se çfarë di e besoj unë, dhe nuk mund të flasin në emër tonë”, kishte thënë Kraja.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Superthiu thotë:

  Deri sot ne Siri nuk eshte vra ose ka luftuar asnje Shqiptar. Te gjithe ata qe luftojne ne Siri jane Musliman qe ishin Shqiptar ne kohen e kaluar. Ne Siri luftojne ata qe e lexuan librin musliman Kuran. Ne Siri nuk ka shkuar asnje Shqiptar qe ka lexuar Abetaren, Lugjet e Verdha, Lahuten e Malcise, Bageti e Bujqesi, edhe qindra libra Shqipe.
  Pakica kombetare Muslimane(afro 20-25 mije) ne Kosove e ka historine e vet, ndersa ne SHQIPTARET(3.3 Milion me diaspore) e kemi HISTORINE dhe GJEOGRAFINE tone.
  Keta jane Musliman : Visar Duriq, Naim Trrnafc, Xhabir Hamit, Irfan Salih, Ferid Agan,Fuad Ramiq,Gezim Kelmend, Amir Ahmet, Sabri Bajgor, Mazllam Mazllam, Bilall Sherif, Enes Gog, Lavdrim Muhaxher, Lutfi Hazir,…edhe nja 20-25 mije te tille.
  Per mua vetem kur je SHQIPTAR je SHQIPTAR , ndersa atributet tjera te ngjitura jane te dores se dyte, per shembull atributi Musliman, Katolik , Ortodoks, Ballist, Futbollist, Kosovar, Qam, Mjek, Bandit, Hajn, Vrases, Humanist, Terrorist, Marksist, Wehabi, Baskebollist, Komunist, Verior, Jugor, Frizer, Gomister, Peshkatar, Gazetar, Patriot, Tradhëtar, etj… jane irelevante per perkatesine kombetare.
  Ose je SHQIPTAR ose Musliman. Te dyjat nuk i lejon religjioni Islamik.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...