Published On: 23 Janar, 2016

Në andërr Skënderbeu – Një nga këngët më të bukura shqipe (Video)

Kënga më e bukur shqip 2012

 

Në andërr Skënderbeu 

 

Shumë një natë t’vështirë
kam kalu moj nanë
se me ka ardh në andërr
Kastrioti mbramë

U ngrita në kambë
dhe e përshëndeta,
ai nisi o me m’pyt
për trojet e veta

Zor më ka ardh bre nanë
por mu deshtë me i thanë
gjysmën e Shqipnisë
ndër shkja ta kam lanë

M’pyti Kastrioti:
Ku e kam kufinin
Ku ma ke lanë Shkupin
Preshevën, Ulqinin

A pak tu duk, shpatën
me ma la në vend t’huj
pse ma paske lanë
kështu Shqipninë rrëmujë

E kur tokën tande
po ta shkel o i huji
qysh po të hahet buka
qysh po të pihet uji

Nata e vështirë
moj nanë ishte shumë
sa që nuk guxoj
sonte me ba gjumë

Se asht turp me ardh,
Kastrioti prapë
e me më gjet moj nanë
tuj fjetun në shtrat

Pasha sytë e ballit
na vret buka e Zotit
mos me ja [u në vend
fjalën Kastriotit

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. xhaviti thotë:

    Kendofsh xhithemon,zemra tkendoft respekt.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...