Published On: 19 Prill, 2016

Në 17 vjetorin e intelektualit, politikanit dhe ushtarakut, heroit të kombit, Sali Çekaj

Haki Latifi

Sot, përulemi me respekt të madh, para veprës së Salih Çekaj, i cili u bë një me Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës. Krisma e pushkës së Salih Çekaj dhe organizimi i njësive ushtarake në Koshare, ishte shembull i mirë për zonat t’jera në të cilën u bënë krah i fortë i luftës për lirinë e Kosovës. Rënia e heroit Salih Çekaj, 17 vjet më parë, në betejën e madhe të Kosharës, u bë simbol i thyerjes së kufirit që padrejtësisht me shekuj i kishte ndarë shqiptarët, për të cilin ideal brez pas brezi u flijuan shqiptarët. Heroi Salih Çekaj-“Veterani”, duke i mbetur besnik organizimit institucional, ishte i rreshtuar nën komandën e Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, të udhëhequr nga kolonel Ahmet Krasniqi, e ku komandant suprem ishte Dr. Ibrahim Rugova. Ai, ishte njeriu që përkrahu, respektoj dhe punoj për institucionet e pavarur të shtetit tonë, Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës. në krye me Presidentin historik Dr. Ibrahim Rugova. Vepra e Heroit Sali Çekaj dhe shumë bashkëluftetarëve të tij, mbushi shpresë zemrat e bashkëkombësve të vuajtur nga pushtuesi dhe trimëroi deri në piedestal shpirtrat e të gjithë atyre që njëmend e pa hile, synonin lirinë e Kosovës dhe ndiheshin vërtetë shqiptarë e atdhedashës të sinqertë. Beteja e Kosharës ishte prova më e qartë e unitetit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, atje ku u ndal padrejtësia shekullore. Sot kur kujtojmë Heroin Salih Çekaj, kujtojmë edhe të gjithë dëshmorët që e dhanë jetën për këtë vend, dëshmojnë se liria që po e gëzojmë nuk ka ardhur pa sakrifica e pa kontribut sublim, deri në rënie heroike. Lavdi Heroit Salih Çekaj! I përjetshëm qoftë kujtimi për luftëtarin e lirisë Salih Çekaj dhe për të gjithë të rënët për lirinë e Kosovës!

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/per-kurvat-e-shtabistave-komandante-tregime-konspirative-per-luften/

http://www.shqiptari.eu/at-nikolla-i-drejtohet-janullatosit-mos-ju-afroni-atdheut-zjarri-i-ferrit-ju-pret/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...