Published On: 23 Mars, 2016

Ndue Ftoni: Falë Zotit, bujarisë amerikane dhe përkrahjes së shqiptarëve arritëm suksese

Intervistë ekskluzive me Ndue Ftonin, pronarin e Televizionit “ACTV” me seli në Qendrën Ekonomike dhe Kulturore “The Imperial House”, përkitazi me promovimin e librit më të ri faktografik të Festimit të 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, në të cilën morën pjesë përmbi 1.200 shqiptarë dhe 100 zyrtarë të shtetit amerikan, e sponsoruar nga afaristi Ndue Ftoni. Intervista është bërë për “www.trojetshqiptare.net“.

Intervistoi: Cenë Pushkolli
Ndue Ftoni është një Shqiptaro – Amerikan që tash sa kohë jeton dhe vepron në Michigen të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. E thërras në telefon dhe pasi që u përshëndetëm i tregova se jam i interesuar ta marrë një prononcim prej tij lidhur me librin që do të promovohet këto ditë lidhur me 100 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë
Për lexuesit e trojetshqiptare me Ndue Ftonin, veprimtar i kauzës gjithkombëtare shqiptare, biznismen i suksesshëm dhe humanist i pa shoq, zhvilluam këtë bisedë. Përpara se të përgjigjet pyetjeve tona z. Ndeu Ftoni tha: Faleminderit shumë për bisedën dhe konsideratën që keni për ne.

Zotëri Ndue Ftoni, për lexuesit e Agjensionit të lajmeve Trojet Shqiptare me seli në Prishtinë, a na tregoni sa kohë jetoni në Amerikë dhe si i kujtoni ditët e para të ardhjes tuaj në Amerikë?

Ndue Ftoni: Unë në Amerikë kam 19 vjet që jetoj. Kam ardhë vetëm në mërgim duke lënë familjen në Shqipëri. Ditët dhe kohët e fillimit ishin shumë të vështira, pasi as nuk dija gjuhën, zakonet dhe mënyrën e jetesës në këtë shtet të madh. Por falë Zotit dhe bujarisë amerikane dhe përkrahjes së shqiptarëve që gjetëm këtu si nga mërgata më e vjetër filluam të tejkalojmë vështërsitë e fillimit.

 A na tregoni disa fjalë për kronologjinë e librit dhe cila është rëndësia e tij?
Ftoni: Libri është si një pasqyrë e veprimtarisë tonë dhe grupit të punës të akredituar pranë biznesit tonë për 100 vjetorin e shpalljes së pavarsisë së Shqipërisë. Ngjarjet në libër kanë një shtrirje njëvjeçare. Janë më së shumti shkrime që janë të botuara në organe të shtypit të shkruar shqiptar e atij online, kryesisht të portalit të shqiptarëve në Amerikë www.AlbDreams.Net, i cili ka qenë një pasqyrë e pasqyrimit jo vetëm të aktivitetit tonë dhe qendrës sonë ekonomiko kulturore “The Imperial House” por e gjithë veprimtarisë së shqiptarëve në Amerikë.

Tashmë në komunitetin shqiptar të Michiganit dhe jo vetëm të Michiganit po në gjithë Amerikën mike keni treguar një zemërgjerësi për ti sponzoruar ngjarjet më të rëndësishme kulturore që kanë të bëjnë me Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar në veçanti, ju lutem a më tregoni prej nga kjo dashuri dhe zemërgjërsi?

Ftoni: Ȅshtë e vërtetë që kam sponsorizuar shumë aktivitete me karakter lokal, si ato të krahinës time nga vij, Dukagjini, por edhe të qytetit Shkodër e më gjerë. Unë sponsorizoj prej shumë vitesh gazetën “Dukagjini” e cila del e printuar në Shkodër, kam sponsorizuar ansamblin “Treva” në Shkodër. Po ashtu kam ndihmuar dhe shumë familje në nevojë e raste të tjera. Jam i vetëdishëm për çfarë kam bërë dhe synoj që të vazhdoj në të ardhmen për kësi lloj veprimtarish e ndihmash gjithmonë sipas mundësive tona.

Librin që këto ditë do ta promovoni jeni sponzor i tij, me sa kuptova tematika e librit është kryesisht organizimi i 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, a na tregoni diçka më shumë për autorin e librit dhe vetë librin?

Ftoni: Materialet e librit, shkrime, reportazhe, diskutime dhe përshendetje të cilat kanë ndodhur gjatë gjithë vitit të 100 vjetorit, nga të ftuar dhe pjesmarrës në gjithë veprimtarinë gjithëvjetore i ka mbledhur gazetari Zef Pergega, ku janë të perfshira dhe shkrime te tij. Gjithashtu ka shkrime nga Rush Dragu, te botuar ne shtypin e shkruar në Shqipëri dhe në portalin “AlbDreams”, gjithashtu ka shkrime nga Agim Vuniqi etj. Libri ka shumë fotografi cilësore me ngjyra të botuara më parë në “AlbDreams.Net” me autorësi të Rush Dragut dhe Zef Përgegës.

Çfarë thotë recenzenti i librit, apo recenzentët e librit për librin? Nëse pajtoheni unë do ta shfrytëzoja fjalën e rezenzentit apo të recenzentëve, pra ma dërgoni një kopje të letrës së tij-tyre?

Ftoni: Libri të thashë është një përmbledhje materialesh të botuara më parë për veprimtarinë time si biznesmen, dhe për qendrën shqiptare të “The Imperial House” ku kam organizuar një mbrëmje festive e sponsorizuar nga ana jonë me më shumë se 12000 pjesmarrës.

Sigurisht që për librin tashmë flitet në komunitet, ju lutem çfarë interesimi ka zgjuar libri?

Ftoni: Libri sapo ka dalur dhe komuniteti është i njoftuar nga mediat e tij, Televizioni i Komunitetit Shqiptar në Michigan ACTV, nga portali “AlbDreams.Net” dhe në Shqipëri nga televizionet lokale të Malësisë së Madhe dhe Shkodër. Lexuesit do ta kenë në dorë pas cermonisë promovuese.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Qenan Hamdiu thotë:

    Pune te mbare dhe shendet inderusri z Ndue Ftoni. Jam nje Shqiptar nga Ilirida jetoj ne Zvicer. Si pjestar i 11 rrugetareve ne kembe nga Kosova ne Vlore per nder te pamvaresise te Shqipnis botova me 28 11 2013 librin tim kushtuar pavaresise te AL. Kush mund te me jape Emailin e z Nduit.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...