Published On: 1 Shtator, 2016

Ndryshimet në qeveri/ Pandeli Majko në kabinetin Rama 2?

Pandeli Majko pritet të jetë nja nga emrat që do jetë pjesë e kabinetit Rama 2. Pas drekës Rama-Meta priten ndryshime në qeveri të cilat fillojnë me ndryshimin e disa ministrive.

Por nuk do levizin vetëm ministar e LSI-së. Edhe PS0ja pritet të ketë ndryshimet e saj. Burime i thanë CityNews se Pandeli Majko është një nga emrat kryesorë të përfolur si pjesë e kabinetit Rama. Majko mund të marë drejtimin e Ministrisë së Brendshme, ndërkohë Saimir Tahiri të shkojë tek Drejtësia, një pozicion i përfolur prej disa muajsh për Saimir Tahirin.

Nuk dihet farti i Ilir Beqes apo lëvizjet e ndonjë ministri tjetër socialist. Por lëvizja me futjen e Majkos në kabinetin qeveritar duket një zgjidhje e “zgjuar” nga ana e kryeministrit.

Së pari në kabinet hyn një ish-kryeministër dhe socialist i vjetër e jo Rilindas. Së dyti Majko është njeri që gëzon reputacion dhe respekt edhe tek opozita, duke çliruar kështu çdo energji negative që mund të vinte në rast se ky institucion do drejtohej gjatë zgjedhjeve nga Tahiri.

Këto lëvizje forcojnë dhe afrojnë më tej Ramën dhe Metën, duke ju dhënë garanci për vazhdimin e qeverisjes deri në fund të mandatit. Më pas pritet që Ilir Meta pas kalkulimeve të tij elektorale të marë edhe vendimin si do dalë në zgjedhjet e vitit 2017, i vetëm apo në koalicion me PS-në, por kjo do ende edhe pak kohë për tu zyrtarizuar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...