Published On: 13 Prill, 2016

Ndrenika shkakton tërmet!

Një shkrim i botuar dje në Mapo.al, kushtuar aktorit të madh Robert Ndrenika arriti të jetë shumë i lexuar dhe të tërheqë një vëmendje të jashtëzakonshme, sikurse bën gjithnjë “De Niro” shqiptar.
Në një pyetje që i drejtohej në profilin e tij në Facebook, Robert Ndrenika i ka dhënë një përgjigje mjaft prekëse.

Aitij i kërkohej se ku do ta kalojë pleqërinë dhe Ndrenika, reagonte me këto fjalë: “…Druaj se pleqerine do ta kaloj atje ku jane rrenjet e ‘Rrapit Madheshtor’ ne Orosh te Mirdites!!!”,duke nënkuptuar ndoshta në mënyrë metaforike fazën e pas jetës së tij.

Urime të shumta në rrjetetet sociale të tipit “Mos vdeksh kurrë o i madhi Robert Ndrenika”, ishin të pafundme.

Shpresojmë që ato të kenë shkuar edhe në veshin e aktorit të madh, të cilit do t’i jetë ngrohur sadopak zemra, e cila iu coptua rëndë pas ndarjes nga jeta e bashkëshortes së tij të shtrenjtë disa vite më parë, aq sa e detyroi edhe vetë atë që pak më pas t’i nënshtrohej një by-pass-i.

Ajo që lidhet më së tepërmi në kujtesën e shqiptarëve kur përmendet emri i Robert Ndrenikës, është padyshim roli i tij te “Prefekti”, ku luan Qazim Mulletin.

Për këtë film, ai ka kërkuar një falje të ndjerë para disa kohësh.

Roli i Qazim Mulletit tek “Prefekti” është edhe më delikati. Duhet të them se përveç emrit, ai rol ka pak të përbashkëta me personazhin historik. Nuk dua ta përligj Qazim Mulletin e vërtetë, por pak a shumë edhe prefekti, në konceptin tim, ka qenë një pushtetar, i cili ka brenda vetes një karakter popullor që rron edhe sot e kësaj dite. Kujtoj shprehje të tij, si për shembull “pas kaq muajsh, jeni bërë të gjithë komunista”, më pas thuhej “po ndenje kaq muaj në burg me hajdutët, je bërë edhe ti hajdut” etj. Injorancë ka pasur edhe më vonë, në kohën e komunizmit. Madje ka qenë ajo injorancë e disa zyrtarëve, që më frymëzoi edhe për rolin, pasi unë Qazim Mulletin nuk e njihja fare. Ky ka qenë në fakt një tipar i intepretimit tim. Pra që nisesha në rolet e mia, nga psiko-fizika e personazheve të epokës time, me qëllim që ta bëja sa më real dhe të afërt personazhin, për publikun e kohës. I qëndroj mendimit se shoqëria njerëzore është e ndërtuar në  mënyrë të tillë, që epokat, regjimet dhe sistemet i ngjajnë njëri-tjetrit. Ka një cikël ulje-ngritjesh që përsëriten pafund. Fenomene si ato që dalin tek “Prefekti”, janë në fakt universale, përtej sistemeve. Arti dhe kultura vetëm i evidenton dhe mundohet të japë mesazhin që duhen korrigjuar. Pra, edhe kur kam luajtur Prefektin, kisha parasysh aktualitetin. Qazim Mulletit, siç thashë i njihja vetëm etapat kryesore të jetës, që ishte fanolist, antizogist, më pas kolaboracionist etj. Roli i tij në komedi, ishte ai i një zytari kuisling, i cili do me çdo kusht të mbajë një pushtet që e ndjen se po i lëviz.

Në këtë pikë, dua të shtoj një element që e ndjej të rëndësishëm. Në këtë histori që lidhet me rolin tim të Prefektit, mua më vjen keq dhe më duhet t’u kërkoj falje dy personave: gruas dhe djalit të Qazim Mulletit. Që të dy ata panë një kalvar të padrejtë vuajtjesh dhe padrejtësish nëpër internimet. Më vjen keq për ta, shumë më tepër se për Qazim Mulletin vetë, pasi ai iku në Itali dhe i la këtu” – ka thënë ai.

Pasuri të tilla kombëtare sikurse është Robert Ndrenika, duhet të meritonin shumë më tepër vëmendje nga kultura dhe shteti.

Më poshtë mund të shihni shkrimin e djeshëm për Ndrenikën që preku zemrat e mijëra shqiptarëve:

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...