Published On: 22 Dhjetor, 2015

Ndotja e ajrit në Tetovë: Sot vendoset për fatin e Jugohromit

Sipas Tv Shenja, të martën, qeveria pritet të vendosë për fatin e fabrikës së Jugohromit. Ekzekutivi ka thirur për nesër mbledhje të rregullt, ndërsa siç mësohet në rend dite do të jetë edhe ndotja e ajrit në mbarë vendin dhe me theks të veçantë në Tetovë. Burime të televizionit Shenja thonë se kërkesa për mbylljen e fabrikës së Jugohromit deri në vendosjen e filtrave tanimë ka kaluar komisionin ekonomik të Qeverisë, ndërsa ky propozim pritet të shtrohet edhe para kryeministrit dhe ministrave të kabinetit qeveritarë.

Ndryshe, shkaku i ndotjes nxënësit e shkollave të qytetit të Tetovës nuk do të mbajnë mësim deri në fund të gjysmëvjetorit të parë, ndërkaq ende nuk ka ndonjë njoftim zyrtar se kur do të kompensohen ditët e humbura të mësimit.

Rikujtojmë se pas vendimit të Komunës së Tetovës, për ndalimin e mësimit, pasuan dy protesta masive kundër ndotjes së ajrit në Tetovë, të organizuara nga Lëvizja “Nëna dhe Fëmija” dhe Lëvizja “Eco Guerilla”.

Në protestën e organizuar nga “Eco Guerilla”, Qeverisë nga ana e organizatorëve i është dhënë ultimatum që deri të premten ta zgjidh çështjen e “Jugohromit”, si një ndër ndotësit më të mëdhenj në Tetovë, si dhe një sërë kërkesash tjera.

Ata kanë paralajmëruar se nëse nuk zgjidhet kjo çështje, apo nuk përmbushen kërkesat e tyre, do ta bllokojnë Tetovën, gjegjësisht rrugët dhe institucionet e qytetit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...