Published On: 16 Shtator, 2016

Ndodhi MREKULLIA: “Nëna dhe babai” shkojnë në histori? Shkenca thotë – bebet është e mundshme të lindin edhe pa qelizën vezore

Shkencëtarët e Universitetit Bath në Angli, kanë arritur të krijojnë embrionin e miut duke përdorur vetëm spermatozoide dhe qeliza lëkure.

Eksperimenti i tyre i pabesueshëm, siç transmetojnë mediet, do t’i bëjë nënat të panevojshme apo femrave t’u mundësojë lindjen pa qeliza vezore, transmeton Telegrafi.

Ekipi i hulumtuesve, pa përdorimin e qelizës vezore, ka arritur të nxisë qelizën e zakonshme dhe spermatozoidin që të zhvillohen në embrion.

 Ky eksperiment do të mund të çojë deri aty që meshkujt të kenë fëmijë pa pjesëmarrjen e gjeneve femërore, si edhe femrat në botë të sjellin fëmijë edhe nëse janë sterile.

Kjo është hera e parë që dikush ka treguar që kombinimi i spermatozoideve dhe të qelizave vezore femërore nuk është e vetmja e cila mund të çojë në trashëgimi.

embrion-700x466

“Është menduar se vetëm një qelizë e vezës mund të riprogramojë spermën për zhvillimin e embrionit. Studimi jonë e sfidon këtë dogmë (të krijuar që kur embriologjistët e parë vëzhguan vezë të gjitarëve në vitin 1827 dhe fertilizimin 50 vite më vonë) që vetëm një qelizë veze e fertilizuar me qelizën e spermës mund të çojë në lindjen e pasardhësit”, tregon dr. Tony Perry, embriologjist dhe autori kryesor i studimit.

 “Po flasim për mënyra të ndryshme të krijimit të embrioneve. Imagjinoni sikur të mund të krijojmë embrione nga qelizat e lëkurës”. /Telegrafi
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...