Published On: 11 Shtator, 2016

Ndiqni këto pesë veprime në rast të një tërmeti

Tërmeti që goditi Shkupin dhe qyetet tjera të Maqedonisë si Tetovën, Gostivarin, Kërçovën, Kumanovë, Velesin si dhe disa qytetet të Kosovës, Sërbisë dhe Bullgarisë, ishte me intesitet prej 5.3 të shkallës së Rihterit, njofton TetovaSot.

Pas dridhjes së fuqishme së tërmetit e cila ishte me epiqendër 7 km në lindje të Shkupit, ka shkaktuar panik dhe frikë tek qyetarët.

Më poshtë po ju sjell 5 veprime në atë se çka duhet të bëni në rast të një tërmeti.

1.Ulu menjëherë poshtë, përpara se vetë tërmeti të të rrëzojë dhe mblidhi gjunjët dhe krahët.

2. Mbuloje kokën dhe qafën, edhe të gjithë trupin nëse është e mundur, duke u ulur poshtë një tavoline apo poshtë ndonjë mobilje që nuk mund të rrëzohet mbi ty. Mbahu fort

3. Nëse afër jush nuk ka asnjë mobilje mund të uleni dhe të mbuloni kokën dhe qafën pranë një muri të brendshëm.

4. Nëse ndërtesa juaj është ndërtesë e re, mos u vendosni poshtë një dere.

5. Kur nisin lëkundjet gjëja më e mirë që duhet të bëni është të mos lëvizni nga njëra dhomë në tjetrën.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...