Published On: 14 Qershor, 2017

Ndërron jetë ‘Marigona’ kosovare

Ka ndërruar jetë Emine Krasniqi, e njohur ndryshe si “Marigona Kosovare”.

Krasniqi në vitin 1948 qëndisi flamurin kombëtar i cili do të shfaqej në një aktivitet të partisë Nacional Demokratike Shqiptare por që serbët i ranë në gjurmë dhe nuk lejuan që ky flamur të valëvitej në Kosovë.

Ndryshe Emine Krasniqi u maltretua dhe u burgos nga regjimi serb i asaj kohe, teksa luftonte për idealin e Bashkimi Kombëtar, njofton Klan Kosova.

Varrimi i të ndjerës bëhet nesër.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...