Published On: 17 Mars, 2016

Ndërroi jetë Sadri Kabashi njeriu që shpërbleu Ibrahim Rugovën për suksese

Xhevat Rexhaj

Sot ka ndërrue jetë një ndër figurat më të shquara politike të Istogut, i njohur si ndërtuesi i Istogut sa ishte Kryetar e deri më sot i dashur kudo. U prefshë i qetë në tokën Dardane që e deshe fortë, tani më i ndjeri Sadri Hajdar Kabashi nga Gurrakoci!
“Sadri Kabashi derisa ishte në postin e Kryeshefit per çështje shoqnore, arsim e kulturë në Istog, me propozimin e prof. Avdyrrahim Gashit që njiherit ishte jo vetem mësimdhanës, por edhe Drejtor i Gjimnazit në Istog ndan 3000 dinarë të asaj kohe shpërblim për Ibrahim Rugovën si nxanësi ma i mirë i komunës. Pra, këto para ja ndan që Ibrahim Rugova, ti ketë si ndihmë për studime, por fatkeqësisht kjo nuk u realizue shkaku se reaguen ashpër shumica e politikajve lokal të Istogut dhe për hirë të realitetit ma shumë ishin kundër këtij shpërblimi politikanët shqiptarë se sa ata serb e malazez. Sado që e luta të ma thotë ndonji emën të ndonji shqiptari, Sadri Kabashi nuk pranoi ta thotë asnji. Jo, jo Selim djali i bacit, nuk due ti përmend me emna se ata e dinë se kan gabuar, dhe ata kanë fëmijë e nuk duan të ndihen keq fëmijet e tyne sot për gabimet që i kanë ba prindërit e tyne. Po e ceku vetëm se pse erdhën reagimet, nuk ban ti ndahet asnji shpërblim, as të ndihem djalit të një nacionalisti shqiptarë, që u pushkatue nga OZNA si anmik i Jugosllavisë thoshin ata dhe ajo shumë e parave kurrë nuk ju dha Ibrahim Rugovës.” Një citat i marrë nga shkrimi i vendasit tonë Selim Nëngurra.
Sadri Kabashi do të mbahet mend gjithnjë si një ndër figurat kryesore politike të Istogut e më gjerë. Lavdi.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...