Published On: 5 Janar, 2016

Ndërmjetësuesi Hahn do takojë Gruevskin si kryeministër ose kryetar partie?

Komisioni Evropian dje konfirmoi se euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han këtë muaj do të vijë në Shkup.

pse s’ka datë të saktë kur mund të ndodhë kjo, megjithatë mediumet vlerësojnë se datat më të mundshme janë 14 dhe 15 janari.

Mirëpo sipas deklaratës së Ali Ahmetit dhënë për median maqedonase, Utrinski Vesnik, Gruevski pritet të japë dorëheqje në 10 janar, ndërsa brenda pesë ditëve të ardhshme duhet të caktohet kryeministri i ri.

Këtë e konfirmoi edhe vetë Gruevski.

“Në përputhje me marrëveshjen, më 15 janar do të përzgjidhet qeveri e re me kryetar për organizimin e zgjedhjeve. Më herët kuptohet do të jap dorëheqje”, deklaroi Gruevski.

Në Marrëveshjen e Përzhinos parashihet që qeveria e re me kryeministër të ri të inagurohet para 15 janarit. Kjo do u hapë rrugë zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që do mbahen në 24 prill.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...