Published On: 13 Mars, 2016

Ndërhymja e Shqipnisë (SHIK-u) me 1999 sërish u ba për me e rrëzu Rugovën nëpërmjet fshatarësisë

  • Pranvera e ’81 dhe interpretimi ideologjik i saj në historiogarfinë shqiptare!

Halil Matoshi

Debatin per 11 marsin 1981 e nisi Visar K. Berisha.
Ai thote: “Protestat e vitit ’68 nuk kanë lidhje me ato të ’81shit! Të parat i organizoi ‘borgjezia’ gjakovare e kohes për Republikë.
Të dytat i dhezen fshtarsia dhe prej saj perfituan komunistet antigjakovar!”
* * *
Une mendoj se kjo asht nji teme e duhun per debat.
Si gjithnji tek kosovaret me 1968 mungoi lidhja e borgjezise me fshataresine, kurse me 1981 nderhyri faktori PPSH dhe Sigurimi shqiptar per t’u dhane kahje komunizme protestave te studentarise dhe fshataresise kosoavre me qellimin e vetem mbrojtjen e klikes se Enver Hoxhes nga zgjimi antikomunist qe po verehej qe atehere.
Levizja 1990 -1999 pati sukses pikerisht se Brahim Rugova ia nisi me shtresen e mesme (profesora, gazetare e avokat) iu bashkue borgjezia ne hap dhe zbriti ngadale edhe ne fshataresi, tuj e ba nji lidhje te fuqishme per liri.
Dhe serish nderhymja e Shqipnise (Shik-u) me 1999 serish u ba per me e rrexu Rugoven permes fshataresise se pakenaqun qe e rekrutoi permes LPK-se…
Pa borgjezine dhe inteligjencen (shtresen e mesme) brenda, nji levizje per liri nuk ka sukses.
Kete lekcion duhet me e mesue tana levizjet per liri dhe prosperitet shoqnor…
Ne fillim Qarku i Prishtines e ka perdore rrymen Perendimore ne letersi per me u mbrojte nga rrymat komunjariste (Tito-Enver) e dikur kah vitet ’80 per me kalu ne ofensive… Dhe me europeanism me e luftu dogmen…
Nuk mundet me qene ndryshe, derisa Adnan Mustafa argumenton se Enver Hoxha e cilesonte Fadil Hoxhën për jokomunist, ose element mikroborgjez.
E në këtë aspekt e tanë historiografia shqiptare dhe kosovare asht krejt n’aut.
Interpretim ideologjik i fakteve. Qaq!
Duhet rimendue e tana kjo ngjarje, duhet rishkrue e tana kjo histori…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...