Published On: 5 Prill, 2016

NATO promovon Shqipërinë

Në faqen zyrtare të NATO-s është publikuar edhe një video 2 minuta 58 sekonda për Shqipërinë, ku përfshihen disa nga qytetet kryesore të vendit si dhe pamje nga kryeqyteti, Tirana.
Kjo video vjen teksa në 27 maj do të mbahet për herë të parë në Tiranë, Asambleja e NATO-s.

Në lidhje me aktivitetin që do të zhvillohet, ka folur Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta si dhe ish-kryeministri, Pandeli Majko, njëherësh edhe anëtar i delegacionit të Shqipërisë në Aleancën e NATO-s. “Parlamenti shqiptar ka nderin që të presë për herë të parë sesionin e pranverës së Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Për vendin tonë, kjo është një mundësi e madhe për të deklaruar perspektivën tonë të qartë dhe të pandryshueshme europiane dhe në të njëjtën kohë të shprehim edhe një herë besimin tonë të plotë mbi vlerat e lirisë, demokracisë dhe sigurisë”, ka thënë kryeparlamentari Meta. Ndërsa ish-kryeministri Majko, në fjalën e tij, vlerëson rolin e aleancës së vendeve anëtare në NATO për luftën në Kosovë. “Populli shqiptar nuk do të harrojë asnjëherë dhe do t’u jenë gjithmonë mirënjohës për rolin e NATO-s në lirimin e Kosovës dhe për përpjekjet e saj për t’i dhënë fund përgjithmonë gjenocidit dhe spastrimit etnik në Ballkan, kjo është arsyeja pse të gjithë kolegët dhe miqtë e mi në Asamblenë Parlamentare të NATO-s janë më se të mirëpritur në Tiranë”, ka thënë Majko. Ndërkohë që gjatë videos të shoqëruar edhe me pamje nga qytete të ndryshme të vendit jepet një përshkrim për Shqipërinë, për rolin e saj në misionet e NATO-s apo dhe transformimin ndër vite. Shqipëria përshkruhet si një vend me perspektivën për t’u anëtarësuar në të ardhmen në Bashkimin Europian.
Në faqen zyrtare të NATO-s është publikuar edhe një video 2 minuta 58 sekonda për Shqipërinë, ku përfshihen disa nga qytetet kryesore të vendit si dhe pamje nga kryeqyteti, Tirana.
Kjo video vjen teksa në 27 maj do të mbahet për herë të parë në Tiranë, Asambleja e NATO-s.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...